OLIMP (Dolarowiec)

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zabudowa Wrzeszcza około 1910, „Olimp” wybudowano w miejscu kamienicy widocznej na wprost
Wieżowiec „Olimp”
Wieżowiec „Olimp”, 2018

WIEŻOWIEC „OLIMP” (DOLAROWIEC) WE WRZESZCZU, modernistyczny, 55-metrowy siedemnastokondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy przy dawnym rynku, u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Partyzantów (al. Grunwaldzka nr 92/98). Powstawał równolegle z 72-metrowym budynkiem Centralnego Ośrodka Konstrukcyjno-Badawczego Przemysłu Okrętowego w Gdańsku (dziś Centrum Techniki Okrętowej, Zieleniak) przy ul. Wały Piastowskie; do 2011 najwyższy budynek Wrzeszcza; jego powstanie (w stylu socrealistycznym i z przeznaczeniem na cele administracyjne) zakładała już koncepcja Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej z końca lat 40. XX wieku (dominanta dzielnicy). Projektanci: inż. arch. Romuald Kokoszko i inż. arch. Stanisław Michel z gdyńskiego Inwestprojektu; inwestor: bank PKO, bezpośredni inwestor: Gdańska Dyrekcja Budowy Osiedli Robotniczych, wykonawca: Gdańskie Przedsiębiorstwo Budowlane.

Prace nad fundamentami (płyta żelbetowa grubości 2 m) rozpoczęto w 1966, oddany do użytku w 31 XII 1969. 65 mieszkań o wysokim standardzie (w pokojach parkiet dębowy pierwszej klasy, płytki PCW, glazura i terakota w kuchni i łazience; szafy, pawlacze, meble kuchenne, kuchenki gazowe). Pierwotnie nazywany Kawalerowcem (52 z 65 mieszkań to kawalerki lub mieszkania jednopokojowe z kuchnią o powierzchni od 30 do 37 m2). Obsługiwany przez trzy windy, w tym jedną towarowo-osobową; na parterze placówki handlowo-usługowe (oddział banku PKO, księgarnia Domu Książki, filia kawiarni, Pewex), połączone z budynkiem zajmowanym przez duży sklep samoobsługowy. Na II piętrze, wokół bryły zasadniczej budynku, stworzono taras rekreacyjny; na ostatnim, podwójnej wysokości piętrze mieściła się kawiarnia Olimp z widokiem na miasto, od której obiekt wziął swą potoczną nazwę. Inna nazwa: Dolarowiec nawiązywała do sposobu nabywania mieszkań, źródło tzw. miejskiej legendy (najłatwiejszy dostęp do zachodnich walut miały osoby kojarzone z półświatkiem, stąd złośliwe określenie „Burdelowiec”).

Obecnie część lokali mieszkalnych zajmują firmy (m.in. gabinety lekarskie, kancelarie prawne), na parterze wciąż funkcjonują lokale handlowo-usługowe, na pierwszym piętrze – bank. Na ostatniej kondygnacji po wieloletniej przerwie przez kilka sezonów działała restauracja, następnie lokal przekształcono w apartament mieszkalny i przeznaczono na sprzedaż. JWas

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania