OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW „ZASPA”
< Poprzednie | Następne > |
OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW „ZASPA” (Kläranlage Saspe), al. Hallera 201, między tą aleją a ul. Uczniowską i Gdańską. Zaprojektowana w 1929 przez Karla Imhoffa, wybudowana w latach 1930–1932. Zastosowano w niej nowoczesne, jak na owe czasy, rozwiązania technologiczne, gwarantujące pełne biologiczne oczyszczanie ścieków. Była to technologia oparta na napowietrzanym złożu biologicznym i osadzie czynnym, umożliwiająca zmniejszenie kosztów inwestycyjnych części biologicznej prawie o połowę (rozwiązanie prototypowe autora projektu). Przepustowość wynosiła wówczas 12 500 m³ na dobę.
W latach 50. XX wieku ilość dopływających do oczyszczalni ścieków wzrosła ponad dwukrotnie, co spowodowało, że około 50–70% ścieków oczyszczonych mechanicznych kierowano bezpośrednio do kanału odpływowego. W latach 1958–1964 podyktowało to konieczność rozbudowy i modernizacji, zwiększającej przepustowość do 35 000 m³ na dobę. Zlewnia oczyszczalni obejmowała Sopot, ► Żabiankę, ► Jelitkowo, ► Brzeźno, część ► Przymorza, ► Zaspy i ► Wrzeszcza. Odbiornikiem oczyszczonych ścieków był basen portowy im. Władysława IV w Gdańsku-Nowym Porcie. Wraz z rozbudową osiedli tzw. dolnego tarasu zwiększała się ilość ścieków doprowadzanych do oczyszczalni. W 1991 zrealizowano układ umożliwiający przekierowanie nadmiernej ilości ścieków do ► oczyszczalni „Wschód”.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej oczyszczalnia „Zaspa” nie spełniała wymogów środowiskowych. Od czerwca 2007 prowadzono prace modernizacyjne przedwojennego kolektora w ul. Hallera, wykonano kanalizację w ul. Reja, ul. Mickiewicza, ul. Kościuszki i ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, zbudowano kolektor Ołowianka II (budowany od maja 1999, oddany do użytku 4 I 2002), dzięki czemu ścieki przekierowano do oczyszczalni „Wschód". Zamknięta 31 XII 2008. Na jej terenie planowana była budowa obiektów sportowych ► klubu Gedania.