OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW „ZASPA”

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Oczyszczalnia Ścieków „Zaspa”
Oczyszczalnia Ścieków „Zaspa”
Rozbiórka Oczyszczalni Ścieków „Zaspa”, 2009

OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW „ZASPA” (Kläranlage Saspe), al. Hallera 201, między tą aleją a ul. Uczniowską i Gdańską. Zaprojektowana w 1929 przez Karla Imhoffa, wybudowana w latach 1930–1932. Zastosowano w niej nowoczesne, jak na owe czasy, rozwiązania technologiczne, gwarantujące pełne biologiczne oczyszczanie ścieków. Była to technologia oparta na napowietrzanym złożu biologicznym i osadzie czynnym, umożliwiająca zmniejszenie kosztów inwestycyjnych części biologicznej prawie o połowę (rozwiązanie prototypowe autora projektu). Przepustowość wynosiła wówczas 12 500 m³ na dobę.

W latach 50. XX wieku ilość dopływających do oczyszczalni ścieków wzrosła ponad dwukrotnie, co spowodowało, że około 50–70% ścieków oczyszczonych mechanicznych kierowano bezpośrednio do kanału odpływowego. W latach 1958–1964 podyktowało to konieczność rozbudowy i modernizacji, zwiększającej przepustowość do 35 000 m³ na dobę. Zlewnia oczyszczalni obejmowała Sopot, Żabiankę, Jelitkowo, Brzeźno, część Przymorza, Zaspy i Wrzeszcza. Odbiornikiem oczyszczonych ścieków był basen portowy im. Władysława IV w Gdańsku-Nowym Porcie. Wraz z rozbudową osiedli tzw. dolnego tarasu zwiększała się ilość ścieków doprowadzanych do oczyszczalni. W 1991 zrealizowano układ umożliwiający przekierowanie nadmiernej ilości ścieków do oczyszczalni „Wschód”.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej oczyszczalnia „Zaspa” nie spełniała wymogów środowiskowych. Od czerwca 2007 prowadzono prace modernizacyjne przedwojennego kolektora w ul. Hallera, wykonano kanalizację w ul. Reja, ul. Mickiewicza, ul. Kościuszki i ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, zbudowano kolektor Ołowianka II (budowany od maja 1999, oddany do użytku 4 I 2002), dzięki czemu ścieki przekierowano do oczyszczalni „Wschód". Zamknięta 31 XII 2008. Na jej terenie planowana była budowa obiektów sportowych klubu Gedania. AO

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania