NIEŻYWIŃSKI WŁODZIMIERZ, fotoreporter

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Włodzimierz Nieżywiński

WŁODZIMIERZ NIEŻYWIŃSKI (18 VII 1923 Szereszów na Polesiu – 13 III 1983 Sopot), fotoreporter. Wyzwolony z obozu koncentracyjnego na terenie Litwy, jesienią 1944 wstąpił do Armii Czerwonej, z którą przebył szlak bojowy przez Polskę do Berlina. W 1950 absolwent Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie. W latach 1955–1957 fotoreporter „Głosu Wybrzeża”, od 1957 do emerytury w 1981 fotoreporter „Dziennika Bałtyckiego”.

Rejestrował wydarzenia na gdańskim Wybrzeżu, stworzył galerię portretów znanych postaci, naukowców i aktorów, także zwykłych ludzi, rybaków, murarzy i stoczniowców. Publikował zdjęcia nie tylko na łamach macierzystych gazet, ale również w tygodnikach, książkach, albumach, na widokówkach. W fotografii prasowej wypracował własny styl, łączący walory dokumentacyjne z walorami estetycznymi kadru. Laureat nagród w konkursach fotograficznych, w tym w 1972 głównej nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej.

Od 1964 członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). W 1977 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalami wojennymi „Za Zwycięstwo” i „Za Zdobycie Berlina”, odznakami „Za zasługi dla Gdańska” (1960, jako jeden z pierwszych) i „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” (1966). Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. JRD

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania