MISOCACUS WILHELM, lekarz, astronom

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wilhelm Misocacus, 1574

WILHELM MISOCACUS (1511 Bruksela – pochowany 12 I 1595 Gdańsk), astronom, doktor medycyny. Przybył do Gdańska z Niderlandów w 1568. W 1569 lekarz miejski. W latach 1571–1594 ogłosił przepowiednie dla Polski i Europy (prognostyki). Jako pierwszy w Gdańsku opracował na 1577 drukowany kalendarz Prognosticum oder Practica…, kolejne roczniki sporządzał aż do śmierci ( kalendarze). Wiele razy wskazywano zarówno na trafność, jak i niecelność jego przewidywań (m.in. na 1583 zapowiadał upadek cesarza niemieckiego oraz katolicyzmu, co ściągnęło na niego emocjonalna krytykę Johanna Rossiusa z Wiednia), jego teksty ceznurowano (m.in. Rada Miejska Poznania nakazała spalić jego przepowiednie na rok 1583).

Obserwował komety, wyniki badań opublikował w Observationes astronomicae… (gdzie m.in. umieścił komunikat o komecie widocznej nad Gdańskiem 12 XI 1577, dedykowany królowi polskiemu Stefanowi Batoremu). Otrzymywał pensję od Rady Miejskiej. Był zwolennikiem geocentryzmu, bronił astrologii jako nauki o prawach przyrody. Do prognostyków dołączał swój portret, odbijany z drzeworytu wykonanego w Paryżu przez Antoniego van Leesta w 1574 (z trzymanym przyrządem astronomicznym (sferycznym astrolabium), herbem rodzinnym po lewej i busolą po prawej).

3 IV 1593 potwierdził sądownie testament na rzecz żony Anny zajmującej się wyrobem płótna i pożyczaniem pieniędzy. Zob. też obserwacje meteorologiczne i stacje obserwacyjne. PP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania