MICHALSKI JANUSZ, dziennikarz radiowy i telewizyjny

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Janusz Michalski

JANUSZ MICHALSKI (15 IX 1933 Turek, województwo poznańskie – 6 VIII 2012 Gdańsk), dziennikarz radiowy i telewizyjny. W 1977 absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1951–1975 reporter, publicysta, szef redakcji dzienników w Radiu Gdańsk; w 1975–1992 w Ośrodku Telewizji Polskiej w Gdańsku: 1975–1984 kierownik działu publicystyki, następnie publicysta i komentator polityczny. W radiu specjalizował się w redagowaniu audycji oświatowych i popularnonaukowych, stworzył między innymi jeden z pierwszych nadawanych na żywo programów dla młodzieży „5 razy M”.

Autor „Felietonów z dzwonkiem”, dotyczących aktualnej tematyki społecznej. W telewizji, oprócz bieżącej pracy redakcyjnej (redagował między innymi program informacyjny „Panorama”), był autorem cyklu programów ogólnopolskich „Morze wokół nas” i reportaży filmowych, a także przygotowywał komentarze o tematyce społeczno-politycznej. Autor książki Początek drogi (1974), o koncepcjach budowy statków, rozwoju linii okrętowych i prognozach dla gospodarki morskiej.

W 1971 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, wyróżniony złotą odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”, odznakami „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” (1966) i „Za Zasługi dla Gdańska” (1965). JRD

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania