LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE, II
< Poprzednie | Następne > |
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. Władysława Pniewskiego, pierwsza średnia szkoła ogólnokształcąca na Wybrzeżu, do której organizacji przystąpiły władze polskie po II wojnie światowej. Organizacji podjął się 15 IV 1945 ► Zbigniew Rynduch, który został też jej pierwszym dyrektorem. Państwowe Gimnazjum i Liceum we Wrzeszczu rozpoczęło zajęcia od 16 maja (jako drugie, po ► V Liceum Ogólnokształcącym). Utworzyli je przedwojenni pedagodzy oraz działacze Polonii.
Pierwszą siedzibą w 1945 był kompleks trzech budynków przy ul. Gołębiej, w dawnych pomieszczeniach szkół ► Wildesche Höhere Mädchenschule i Staatliche Stephan-Waetzold-Lyzeum Höhere Lehranstalt für Mädchen. 2 XII 1945 nastąpiło uroczyste poświęcenie szkoły i nadanie jej imienia ► Władysława Pniewskiego, w nawiązaniu do tego patrona w 1946 zmieniono nazwę ulicy z Gołębiej na Pniewskiego. Uroczystość odbyła się w obecności m.in. wicewojewody Antoniego Gadomskiego i kuratora gdańskiego Jana Młynarczyka, a także przedstawicieli partii politycznych i Wojska Polskiego. Po części oficjalnej zebrani goście, młodzież i rodzice obejrzeli program artystyczny, który uświetnili występami pianista Henryk Spychała oraz śpiewaczka Zofia Ścibor-Rylska. Sylwetkę patrona szkoły przedstawił archiwista i pedagog ► Marcin Dragan.
W pierwszym roku szkolnym (1945/1946) utworzono 22 klasy, w tym 15 klas gimnazjalnych i liceum oraz 7 klas semestralnych (tzw. ciągi skrócone – dla młodzieży, której edukację przerwała II wojna światowa), łącznie kształcąc 616 uczniów. Pierwszy egzamin dojrzałości przeprowadzono we wrześniu 1945 dla uczestników ciągów skróconych; była to jednocześnie pierwsza matura na Wybrzeżu po II wojnie światowej.
W sierpniu 1953 zostało przeniesione z ul. Pniewskiego na ul. Pestalozziego 7/9 (do budynku przedwojennej ► Szkoły Pestalozziego) i połączone ze znajdującą się tu Szkołą Podstawową nr 17 w jednolitą szkołę jedenastoletnią Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W latach 70. XX wieku utworzono pierwsze klasy profilowane; wyraźnie doinwestowano infrastrukturę (m.in. urządzono wiele gabinetów oraz zagospodarowano teren wokół szkoły).
Szkoła oferuje naukę także w klasie dwujęzycznej – z wykładowym językiem niemieckim (przy współpracy z ► Konsulatem Niemiec w Gdańsku); uczestniczy w wymianach międzynarodowych w ramach programu Sokrates-Comenius. W rankingu „Perspektywy 2018” szkoła zajęła pod względem poziomu nauczania IV miejsce w Gdańsku.
Od 1976 przyznawana jest coroczna nagroda im. dr. Władysława Pniewskiego dla najlepszego absolwenta szkoły, której fundatorem jest Komitet Rodzicielski. Do absolwentów należą m.in. ► Jan Krzysztof Bielecki, ► Gabriela Danielewicz, ► Jan Kozłowski, ► Tomasz Wołek, Piotr Świąc.