KOSAKOWSKA–BEREZECKA NATASZA, profesor Uniwersytetu Gdańskiego
< Poprzednie | Następne > |
NATASZA KOSAKOWSKA–BEREZECKA (ur. 18 XII 1979 Gdynia), psycholożka społeczna i międzykulturowa, profesor Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Córka Ewy i Wiesława Kosakowskich. W 1998 ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni, w latach 1998–2003 studiowała psychologię na UG.
Od 2003 pracowniczka Instytutu Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych UG, od 2008 doktor, od 2019 doktor habilitowana i profesor uczelni. W latach 2008–2018 koordynatorka programu wymiany międzynarodowej Erasmus w Instytucie Psychologii, od 2021 kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju w tym Instytucie. Odbyła staż w University of Sussex (Wielka Brytania, 2019), od 2018 współpracuje w ramach projektów naukowo-badawczych i prowadzi zajęcia na Artic University of Norway w Tromso w Norwegii. Wspólnie z naukowcami i naukowczyniami z University of South Florida (USA) realizuje granty badawcze poświęcone badaniu męskości.
Międzynarodowa ekspertka do spraw różnorodności, trenerka komunikacji międzykulturowej oraz mediatorka. Zajmuje się procesami przeciwdziałającymi uprzedzeniom i dyskryminacji, bada procesy stereotypizacji ze względu na płeć. Współautorka (z Tomaszem Bestą) monografii Między Grupami. Przewodnik po relacjami z ludźmi, którzy się od nas różnią (Sopot 2017), współautorka między innymi The not so subtle and status quo maintaining nature of every day Sexism (w: Cambridge International Handbook on Psychology of Women 2020), Country‐level and individual‐level predictors of men's support for gender equality in 42 countries (European Journal of Social Psychology 2020).
Od 2011 członkni European Association of Social Psychology. W latach 2016–2020, jako edukatorka międzykulturowa, uczestniczyła w tworzeniu Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek. Od 2018 pełni funkcję PI (głównej badaczki i kierowniczki) międzynarodowego konsorcjum badawczego Towards Gender Harmony, wspólnie z 150-osobowym zespołem bada współczesne rozumienie kobiecości i męskości oraz stereotypy płci w ponad 60 krajach. Od 2019 reprezentuje Europę w zarządzie międzynarodowego International Association for Cross-Cultural Psychology, od 2020 wchodzi w skład Komisji do spraw Społecznej Odpowiedzialności UG.
Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013), wyróżniona przez jury konkursu „Sukces pisany szminką” w kategorii Nauka i Biznes za „wartość ... badań dla innowacji społecznych wyprzedzających epokę oraz budowania różnorodności w biznesie” (2017).