KOMPANIA KAPERSKA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Przemarsz Kompanii Kaperskiej ul. Długą, 2017
Członkowie Kompanii Kaperskiej przed grobem admirała Arenda Dickmanna w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w rocznicę bitwy pod Oliwą, 2019

KOMPANIA KAPERSKA, założona w 2009, pierwsza w Polsce grupa zajmująca się rekonstrukcją historyczną marynistyki. Jej działalność skupia się na przybliżaniu obyczajów dawnych mieszkańców terenów nadmorskich, życia marynarzy oraz renowacji historycznych strojów, uzbrojenia i wyposażenia. Rozwój organizacji nastąpił w 2010, gdy Kompania wzięła udział w pierwszej edycji Bitwy o Wisłoujście, organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Od sezonu letniego 2011 Kompania zajmuje się organizacją profesjonalnych pokazów o tematyce historycznej, między innymi inscenizacją i upamiętnieniem bitwy pod Oliwą z 1627. Dodatkowo oferta grupy została poszerzona o walkę bronią białą, obsługę historycznej broni palnej, pokazy dawnego rzemiosła, między innymi skręcanie lin tradycyjną metodą, pokazy kulinarne oraz naukę kaligrafii. Inscenizacje zawierają elementy teatralne, pirotechniczne i kaskaderskie. Członkowie grupy są współorganizatorami inscenizacji historycznych w Polsce i Europie. Uczestniczą w życiu akademickim, na przykład prezentując podczas konferencji naukowych wykłady na temat historycznego budownictwa okrętowego oraz życia codziennego w dawnym mieście portowym.

W 2013 powołano sekcję damską, zajmującą się prezentacją życia codziennego w dawnym mieście portowym. W tym samym roku decyzja o powołaniu stowarzyszenia uzyskała akceptację prezydenta Gdańska. Od 2015 stanowisko kanclerza, będącego koordynatorem wszystkich działań Kompanii, zajmuje Dawid Stępień.

Kompania współpracuje z Narodowym Muzeum Morskim, Muzeum Gdańska, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Faktorią w Pruszczu Gdańskim. Prowadzi również współpracę z załogą repliki siedemnasto-/osiemnastowiecznego statku „Libava”. ADP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania