KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA
< Poprzednie | Następne > |
KOŚCIÓŁ (kaplica) ŚW. KRZYŻA, Wrzeszcz, ► ul. Mickiewicza 24 (do 1945 Bärenweg). W 1930 z parafii przy ► kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa wydzielono północny fragment dzielnicy ► Wrzeszcz, po granice ► Brzeźna i ► Nowego Portu, mający stanowić odrębną parafię z planowanym kościołem św. Krzyża. Ze względu na szykany władz ► II Wolnego Miasta Gdańska na pozyskanej przy ul. Mickiewicza parceli nie zdołano zbudować kościoła docelowego. Do 1931 wzniesiono jedynie dom parafialny ze złączoną z nim od północy kaplicą, poświęconą 1 XI 1931.
W 1945 parafię przejęli ► jezuici, obejmując równocześnie kościół Chrystusa, przemianowany na ► kościół św. Andrzeja Boboli. W 1971 kościół św. Andrzeja Boboli przejął funkcję świątyni parafialnej, a z dającej tytuł parafii kaplicy uczyniono kościół filialny. W 1972 powstała parafia przy ► kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika, która przejęła część parafii św. Krzyża w rejonie ulic Kościuszki, Legionów, Chrobrego. W 1988 dom parafialny wraz z kościołem (kaplicą) św. Krzyża jezuici otrzymali na własność w ramach reorganizacji mienia diecezjalnego.
Kaplica, tworząca nadal jedną całość z domem parafialnym, wyróżnia się na zewnątrz witrażami o tematyce nawiązującej do wezwania świątyni. Wystrój wnętrza niezwykle skromny: prezbiterium zdobi ogromny krzyż z pasyjką, w ołtarzu bocznym od zachodu ołtarz poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej wespół z tabernakulum, od wschodu do prezbiterium przylegają organy piszczałkowe. Na rozległym dziedzińcu, między kościołem a obecną al. Hallera, w miejscu, gdzie miał stanąć kościół docelowy, rzeźba Maryi Matki Matek. Parafia jest miejscem działalności wielu stowarzyszeń i grup religijnych, w tym duszpasterstwa akademickiego i ► sióstr służebniczek Najświętszej Maryi Panny.