KLUBY WIOŚLARSKIE DO 1939

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KLUBY WIOŚLARSKIE DO 1939. W 1880 założono klub wioślarski Ruder-Club Victoria Danzig, nieco później klub akademicki Akademischer Ruder-Verein Danzig oraz Danziger Ruderverein. Po 1920 niemieckie kluby wioślarskie miały już konkurentów – kluby polskie, które z czasem osiągały nie mniej liczące się sukcesy sportowe i organizacyjne.

W 1922 założono w Gdańsku Polski Klub Wioślarski (PKW, „Polnischer Ruder-Verein e.V.”), do którego należało początkowo 31 osób. Miał przystań na obszarze przyznanego Polsce Polskiego Haka. W 1923 PKW objął patronat nad sekcją wioślarską gdańskiego Akademickiego Związku Sportowego (AZS), zrzeszającego polskich studentów Technische Hochschule Danzig. Dzięki temu mogli oni korzystać z przystani na Polskim Haku oraz ze sprzętu klubowego. W imprezach sportowych na terenie II Wolnego Miasta Gdańska (WMG) akademicy występowali w barwach PKW, a poza jego granicami jako AZS.

W następnych latach do tego klubu należało już ponad 100 osób. W 1929 włączono do klubu sekcję wioślarską AZS i utworzono sekcję wioślarską PKW w ramach Klubu Sportowego Bałtyk przy Gimnazjum Polskim. W 1930 przyjęto do klubu młodzież z Polskiej Szkoły Handlowej. Wobec niechęci władz miasta w 1932 Polski Klub Wioślarski został zmuszony do opuszczenia przystani na Polskim Haku. Spowodowało to trudności w jego funkcjonowaniu, ale dzięki pomocy z zewnątrz zakupiono parcelę przy Grobli Kamiennej, z przeznaczeniem na przystań. Nowy ośrodek otwarto 17 VI 1934. Tradycją klubu były od 1929 coroczne regaty z udziałem wielu klubów wioślarskich z kraju i II WMG. W 1939, na skutek działań politycznych nazistów, imprezę przeniesiono do Grudziądza. Niemniej w ciągu kilkunastu lat działalności polscy wioślarze w Gdańsku poszczycić się mogli liczącymi się sukcesami. Największym z nich było zwycięstwo w biegu „Wisły”, odniesione w 1936 na międzynarodowych regatach wioślarskich w Gdańsku. JL

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania