JANICKI MARIAN ANDRZEJ, wykładowca Akademii Medycznej w Gdańsku

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

MARIAN ANDRZEJ JANICKI (4 IX 1928 Gdańsk – 7 XI 1975 Gdańsk) lekarz ze specjalizacją II stopnia z chorób wewnętrznych, wykładowca Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG). Syn Bolesława, inżyniera, współinicjatora tzw. Polski Morskiej, budowniczego pierwszego portu morskiego w Gdyni. Po wybuchu II wojny światowej z rodzicami wysiedlony z Gdyni, mieszkał w Niwce koło Katowic. Na tajnych kompletach kontynuował naukę na poziomie liceum, należał do Związku Harcerstwa Polskiego i Szarych Szeregów.

Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Gdyni. W 1948 zdał maturę w gdyńskim Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim, w 1953 ukończył studia na Wydziale Lekarskim AMG. Od IV roku studiów należał do Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej, kierowanego przez Zygmunta Zakrzewskiego, zatrudniony został również na stanowisku zastępcy asystenta. Po studiach asystent i adiunkt w tym Zakładzie. Specjalizację II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych ukończył w II Klinice Chorób Wewnętrznych AMG, kierowanej przez prof. Stanisława Wszelakiego. Jednocześnie pracował w Przychodni Rejonowej przy ul. Toruńskiej w Gdańsku, następnie w Rejonowej Przychodni Lekarskiej PKP w Gdyni–Orłowie. Od 1957 kierownik Przychodni Przyklinicznej Państwowego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Gdańsku, w Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej AMG przeszedł na stanowisko wykładowcy.

Należał do Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia, w którym był między innymi przewodniczącym Sekcji Lekarskiej Zarządu Okręgu (od 1964), Okręgowej Komisji Kontroli Zawodowej przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku (od 1971), Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (1972–1975). Odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1967), odznaką „Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia” (1963), Medalem 30-lecia Akademii Medycznej w Gdańsku (1975). Zajmował się też twórczością satyryczną, zwłaszcza przy okazji kolejnych rocznic w AMG. SeKo PP







Bibliografia:

Imieliński Brunon, Marian Andrzej Janicki (1928–1975), „Annales Academiae Medicae Gedanensis”, t. 7, 1977, s. 361-362.
Kronika, opracował Eugeniusz Sieńkowski, „Annales Academiae Medicae Gedanensis”, t. 6, 1976, s. 374.
Pan kotek był chory, „Gazeta AMG” nr 10, 1993, s. 20.
Sieńkowski Eugeniusz, Zarys dziejów Akademii Medycznej w Gdańsku (1945–1970), „Annales Academiae Medicae Gedanensis”, t. 1, 1971, s. 88.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania