JANCZAK ANTONI, komendant miejski MO w Gdańsku

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ANTONI JANCZAK (ur. 24 XII 1923 Drohiczyn Poleski), kapitan, komendant miejski Milicji Obywatelskiej (MO) w Gdańsku. Syn rolnika Andrzeja i Marii. Deklarował wyznanie rzymskokatolickie. Ukończył siedem klas szkoły powszechnej i nie posiadał wyuczonego zawodu. Posługiwał się biegle językiem rosyjskim. Podczas II wojny światowej służył w w Armii Czerwonej, ukończył szkołę oficerską. Został najprawdopodobniej przerzucony do Polski z zadaniem przyłączenia się do partyzantki. Był dowódcą oddziału I Brygady Ziemi Krakowskiej Armii Ludowej. Podczas walk został czterokrotnie ranny.

Do MO wstąpił 20 VIII 1944, najprawdopodobniej w Rzeszowie. 16 VIII 1945 został przeniesiony z tamtejszej Komendy Wojewódzkiej MO do Komendy Wojewódzkiej MO w Gdańsku. Następnie skierowany do Elbląga na stanowisko komendanta Komisariatu Morskiego MO, który polecono mu zorganizować. 18 I 1946 przeniesiony do Komendy Miejskiej MO w Gdańsku na stanowisko komendanta miejskiego. Postrzegano go jako osobę mało opanowaną i szorstką w kontaktach z podwładnymi. Jednocześnie chwalono jego przyjazne nastawienie do ZSSR i Rządu. 18 IX 1946 z nieznanych powodów został przekazany do dyspozycji szefa wydziału specjalnego Komendy Głównej MO. Dalsze losy pozostają nieznane.

Odznaczony był Srebrnym Krzyżem Zasługi (1945). Żonaty z Marią z domu Bzurów, miał córkę Teresę (ur. 1946). MSLBibliografia:
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Gdańsk, 067/410 (akta osobowe Antoniego Janczaka).
Sywula Michał, Milicja Obywatelska w województwie gdańskim 1945–1949, Gdańsk–Warszawa 2020.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania