HOSPICJUM POMORZE DZIECIOM

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Logo fundacji i hospicjum
Siedziba Hospicjum Pomorze Dzieciom, ul. Ugory 9

HOSPICJUM POMORZE DZIECIOM, ustanowione przez Aleksandrę Maciorowską 29 VIII 2014, zarejestrowane 25 IX 2014 w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ, początkowo z siedzibą przy ul. Piwnej 17/18, lokal 5, od 2014 – przy al. Hallera 140, następnie w przekazanym na 10 lat w 2018, przez prezydenta miasta Gdańska, budynku przy ul. Ugory 9 (po byłym komisariacie policji), wyremontowanym przez fundację i oddanym do użytku 17 VII 2020.

Od 2016 jest organizacją pożytku publicznego, opieka medyczna i psychologiczna udzielana jest bezpłatnie. W latach 2014–2017 działało bez korzystania ze środków publicznych, od połowy 2017 korzysta z dotacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w wysokości 35% ponoszonych kosztów miesięcznych, resztę funduszy pozyskuje od darczyńców indywidualnych, firm bądź – w mniejszym stopniu – z grantów.

Celem działania fundacji jest wspieranie i obejmowanie opieką paliatywną dzieci, młodzieży i młodych dorosłych ze schorzeniami ograniczającymi funkcjonowanie i będących w terminalnej fazie choroby zagrażającej życiu. Opieką objęte są również rodziny pacjentów. Fundacja dąży także do wspierania i świadczenia pomocy psychologicznej dla osób w żałobie, prowadzi działalność rehabilitacyjną, terapeutyczną, edukacyjną na rzecz niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i młodych osób dorosłych, a także edukacyjną – w zakresie opieki hospicyjnej, straty oraz żałoby. Wspomaga rozwój gospodarczy w szczególności w obszarze obejmującym rozwój ekonomii społecznej.

Fundacja prowadzi dwa hospicja z siedzibą w Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja w Gdańsku przy ul. Ugory 9: Hospicjum Pomorze Dzieciom, udzielające świadczeń medycznych w domu pacjenta, i od 2016 Hospicjum Perinatalne Tulipani, obejmujące opieką medyczną i psychologiczną samotne kobiety, pary i małżeństwa, które dowiadują się, że u ich jeszcze nienarodzonego dziecka rozpoznano ciężką wadę. W skład zespołów medycznych obu hospicjów wchodzą wysoko wyspecjalizowani pracownicy: lekarze, pielęgniarki, psycholodzy i fizjoterapeuci.

Pod opieką hospicjum znajdują się pacjenci kierowani przez specjalistów z placówek medycznych w regionie. Kompleksowa, całoroczna, 24-godzinna opieka medyczna świadczona jest w promieniu ponad 100 km od Trójmiasta. Hospicjum oferuje jednocześnie domową opiekę paliatywną dla około dwudziestu śmiertelnie chorych dzieci i młodych dorosłych.

Fundację odznaczono i uhonorowano Nagrodami Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego (nagroda specjalna w kategorii Debiut Roku) (2015), Nagrodą w kategorii Obywatelska Nagroda (2016), Nagrodą Główną Hospicjum Pomorze Dzieciom w obszarze pomocy społecznej – nagroda Wojewody Pomorskiego (2020).

W 2019 prezes Ewa Liegman została nominowana do nagrody głównej przez kapitułę I edycji ogólnopolskiej nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”.

Tabela: Prezesi Fundacji
2014–2015 Aleksandra Elżbieta Maciorowska
2015 – Ewa Ligman
Tabela: Dyrektorzy Fundacji
2014–2021 Anna Maria Jędrzejczyk Dyrektor Medyczny i członek Zarządu
2020 – Magdalena Markiewicz Dyrektor Personalny i członek Zarządu
2020– Anna Małkowska Dyrektor Medyczny
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania