GDAŃSKA ROTA MIESZCZAŃSKA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska

GDAŃSKA ROTA MIESZCZAŃSKA, grupa rekonstrukcji historycznej, założona w 2012 przez Kamila Szproncla. Zrzesza osoby zainteresowane historią średniowiecznego Gdańska, przełomu XIV i XV wieku. Jej działalność obejmuje odtwórstwo sylwetek postaci cywilnych, szczególnie mieszczan z niższych i średnich warstw społecznych, oraz piechoty miejskiej. Rekonstrukcje odzieży i przedmiotów codziennego użytku członkowie grupy wykonują w większości samodzielnie, opierając się na źródłach archeologicznych, ikonograficznych oraz pisanych, w szczególności z Gdańska i południowej części basenu Morza Bałtyckiego. Grupa działa na rzecz popularyzacji historii oraz kultury materialnej i niematerialnej średniowiecznego Gdańska. Prowadzi pokazy życia codziennego oraz rzemiosł. Prezentuje między innymi warsztaty średniowiecznego szewca, kaletnika, skryby, mincerza. Członkowie Roty podjęli się próby odtworzenia dłubanki z użyciem historycznych narzędzi oraz budowy łodzi inspirowanej średniowiecznym galarem. W 2018 odbyli rejs rzekami Pisą, Narwią i Wisłą do Gdańska, nawiązując do podróży komtura gdańskiego i następnie wielkiego mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode z 1379.

Militarnym aspektem działalności grupy jest odtwórstwo formacji piechoty miejskiej. Członkowie kompletują uzbrojenie między innymi na podstawie zachowanych inwentarzy zbrojowni średniowiecznych miast, ćwiczą i prowadzą pokazy musztry. Od 2014 członkowie Roty organizują jedną z formacji biorących udział w Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem – Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska. W jej skład wchodzą rekonstruktorzy z całej Polski, a także z zagranicy.

Grupa brała udział w wydarzeniach organizowanych przez miasto Gdańsk i miejskie instytucje kultury, między innymi Muzeum Gdańska, jego oddział Twierdza Wisłoujście, Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne. Od 2013 bierze udział w Gdańskiej Paradzie Niepodległości. Promuje kulturę i historię średniowiecznego Gdańska w czasie wydarzeń z udziałem rekonstruktorów za granicą, między innymi w Czechach, Danii (wolontariat w Middelaldercentret Nykøbing Falster od 2014), Szwecji (na Gotlandii, inscenizacja Bitwy pod Visby w 2019). PAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania