FRANCISZKANKI RODZINY MARYI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

FRANCISZKANKI RODZINY MARYI. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założone w 1857 w Sankt Petersburgu przez późniejszego abp. warszawskiego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Zatwierdzone przez papieża w 1934. Pierwszy dom na ziemiach polskich powstał w Warszawie w 1862. Główny cel zgromadzenia to służba bliźnim, szczególnie ubogim, nauczanie dzieci i młodzieży.

W Gdańsku- Nowym Porcie od 1925 prowadziły ochronkę (przedszkole) przy Hedwigskirchstraße 18 (ul. Góreckiego). W grudniu 1950 przedszkole (wówczas firmowane przez Caritas) zamknięto. Siostry dużą salę przedszkola przekształciły w publiczną kaplicę, w której co niedziela odbywały się nabożeństwa dla dzieci. Od 1948 zaangażowały się w pracę na rzecz parafii przy kościele św. Jadwigi, między innymi prowadząc kancelarię oraz katechizację. W latach 1945–1950 jako pielęgniarki obsługiwały Miejski Szpital Dziecięcy przy ul. Kartuskiej 63 na Siedlcach, prowadziły tam w okresie 1946–1950 szpital dla dzieci chorych na gruźlicę ( szpitale).

Usunięte, przeniosły się z czasem do Oliwy i zamieszkały od 1969 w kamienicy przy ul. Polanki 121A (obecnie w całości własność zgromadzenia), angażując się w posługę na rzecz kościoła (archikatedry) Trójcy Świętej, pracę w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polanki 121 i w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem przy ul. Polanki 119, a także katechizację dzieci i młodzieży. Wspólnota na Polankach liczy obecnie sześć sióstr. SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania