ESTAKADA SAMOCHODOWO-TRAMWAJOWA, ul. Rakoczego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Estakada w ciągu ul. Rakoczego (za słupem reklamowym McDonald's), widok od północy, od strony Piecek, 2021
Estakada samochodowo-tramwajowa w ciągu ul. Rakoczego, widok od południa, w stronę Piecek 2021

ESTAKADA SAMOCHODOWO-TRAMWAJOWA w ciągu ul. Rakoczego (początkowo tzw. Nowopiecewska), łącząca Piecki i Migowo z Emaus ( Siedlce), o długości 354 m i szerokości 44 m. Zaprojektowana w 1970 jako droga łącząca budowane wówczas osiedla mieszkaniowe w Pieckach-Migowie z ul. Kartuską. Pierwotnie planowano budowę estakady dla samochodów i tunelu dla tramwajów.

Budowę rozpoczęto w 1979, planując jej ukończenie najpóźniej w ciągu pięciu lat. Inwestorem zastępczym była Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, wykonawcą do końca lat 80. XX wieku – Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Po zbudowaniu betonowej konstrukcji estakady prace przerwano z powodu braku funduszy. Wznowiono je w kwietniu 1992 i prowadzono do grudnia 1992, wykonawcą była firma Aksmot. Po wykonaniu 85% zadania prace – również z powodu braku funduszy – ponownie przerwano. W 1994 dokończenia budowy podjęła się firma WPRD Gravel, na początku września oddała ona do użytku: w kierunku ul. Kartuskiej – jeden samochodowy pas ruchu, w kierunku ul. Jaśkowa Dolina – dwa pasy ruchu samochodowego.

Całość ukończono 28 XII 1995, pozostawiając szeroki środkowy pas dla dwutorowej linii tramwajowej, oddanej do użytku 31 VIII 2015 ( tramwaje). Remontowana w 2020–2021 (wymiana dylatacji na nowocześniejsze (modułowych na palczaste), naprawa przyczółków).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania