EDF WYBRZEŻE SA, elektrociepłownia

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
EDF Wybrzeże SA
EDF Wybrzeże SA

EDF WYBRZEŻE SA, dawniej Elektrociepłownie Wybrzeże SA, największa firma energetyczna na Pomorzu. W jej skład wchodzą: Elektrociepłownia Gdańska i Elektrociepłownia Gdyńska o łącznej osiągalnej mocy cieplnej 1206,5 MW i elektrycznej 322,5 MW. Wytwarzane przez EDF Wybrzeże SA ciepło pokrywa 100% potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi. Firma jest trzecim w kraju producentem energii elektrycznej wytwarzanej w pełnym skojarzeniu z ciepłem.

Rozruch pierwszej elektrowni w Gdańsku, usytuowanej na Ołowiance, nastąpił w 1899 ( elektrownie i elektrociepłownie), od 1955 obiekt pracował jako elektrociepłownia. W 1960 połączono ją w jedną jednostkę gospodarczą z dwiema elektrociepłowniami gdyńskimi, pod nazwą Zespół Elektrowni Cieplnych Wybrzeże w Gdańsku. W 1967 rozpoczęto budowę dzisiejszej Elektrociepłowni Gdańsk przy ul. Swojskiej 9 w Gdańsku–Młyniskach. Rozruch nastąpił w sezonie grzewczym 1970/1971. W 1997 zakończono eksploatację elektrociepłowni na Ołowiance. Obecnie w jej budynku mieści się Polska Filharmonia Bałtycka, której EDF Wybrzeże jest głównym sponsorem. W 1993 przedsiębiorstwo państwowe ZEC Wybrzeże przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

W 1998 rozpoczął się proces prywatyzacji firmy, w wyniku której jej udziałowcami stały się francuskie państwowe koncerny energetyczne EDF (Électricité de France) i GDF (Gaz de France). Od 2001 Elektrociepłownie Wybrzeże SA funkcjonują w Grupie EDF jako spółka akcyjna, której większościowym udziałowcem jest działający na terenie Europy, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji – EDF. W 2011 spółka osiągnęła rekordowe wyniki – przychody na poziomie 610 mln zł, a zysk netto w wysokości ponad 110 mln zł. W 2012 spółka rozpoczęła działalność pod marką EDF, zmieniając także swoją nazwę prawną na EDF Wybrzeże SA. RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania