DOM (WILLA) PREZYDENTA REJENCJI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Projekt domu (willi) prezydenta rejencji
Dom (willa) prezydenta rejencji
Miejsce po domu (willi) prezydenta rejencji w latach 60. XX wieku

DOM (Willa) PREZYDENTA REJENCJI (Haus des Regierungspräsidenten), w narożu Stadtgraben (ul. Podwale Grodzkie) i Hansaplatz ( pl. Hanzy). Zbudowany w latach 1904–1906, na terenach pofortecznych, na potrzeby prezydentów rejencji gdańskiej, do tej pory mieszkających w wynajmowanych lokalach. Powstał według projektu opracowanego w Ministerstwie Robót Publicznych w Berlinie pod kierunkiem tajnego radcy budowlanego Paula Kieschkego, a po jego śmierci przez tajnego radcę budowlanego Alfreda Bohnstedta. W Gdańsku nadzór sprawował architekt Heinrich Lehmbeck, rządowy radca budowlany, prace budowlane prowadzili architekci Steinicke i Goehrtz. Wyposażeniem kierował architekt Paul Feyerabendt.

Stylem budynek nawiązywał do architektury barokowej. Zbudowano go na planie zbliżonym do prostokąta z licznymi aneksami. Miał dwie kondygnacje z mieszkalnym poddaszem, wysoki łamany dach, elewacje tynkowane z boniowaniem na narożach. Na parterze usytuowano reprezentacyjną salę, salon, pokój przyjęć i jadalnię, na piętrze pokoje mieszkalne, sypialnię, pokój śniadaniowy.

W okresie II Wolnego Miasta Gdańska dom był rezydencją prezydenta Senatu. W latach 1943–1944 w jego podziemiach zbudowano – zachowany do dzisiaj – potężny schron przeciwlotniczy z żelbetu. Budynek został zniszczony w 1945, obecnie w jego miejscu znajduje się Zieleniak. WS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania