CHAWRILSKA IRENA, dyrektor Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Irena Chawrilska

IRENA CHAWRILSKA (ur. 1 IV 1985 Działdowo), dyrektor Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Córka Edmunda Prokopowicza i Jadwigi z domu Skibickiej. W 2004 absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Działdowie, w 2009 Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (UW), w 2011 Wydziału Polonistyki UW.

Od 2013 zatrudniona w Akademii Dobrej Edukacji w Gdańsku. Od 2016 doktor nauk humanistycznych na podstawie rozprawy Hybrydyczność dzieła artystycznego z pogranicza literatury i sztuk wizualnych (promotor prof. Stanisław Rosiek). Od 2018 także adiunktka w Zakładzie Polonistyki Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologicznego UG. Lektorka języka polskiego jako obcego, nauczycielka języka polskiego, filozofii i etyki, tutorka akademicka. Redaktorka, sekretarz i członkini redakcji czasopisma „Język–Szkoła–Religia” (2013–2018), egzaminatorka uprawniona do sprawowania funkcji przewodniczącej komisji podczas państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego (od 2018). Członkini Pracowni Schulzowskiej UG (od 2019), Stowarzyszenia Bristol Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego (od 2018), autorka publikacji z zakresu glottodydaktyki polonistycznej, komparatystyki interdyscyplinarnej i estetyki. Od 2021 także dyrektorka Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej UG oraz koordynatorka Programu Kulturalnie o Zrównoważonym Rozwoju Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG (CZRUG).

Zajmuje się literaturą i sztuką w nauczaniu języka polskiego jako obcego, doświadczeniami migracji w procesie edukacyjnym, literaturą i sztuką zrównoważonego rozwoju, estetyką transmedialności i intermedialności, zjawiskiem hybrydyczności w kulturze, literaturą eksperymentalną i recepcją światową twórczości Brunona Schulza. Autorka monografii Hybrydy i hybrydyczności. Z pogranicza literatury i sztuk wizualnych (Pelplin 2020) i m.in. artykułów The Hybrid Work of Art as Experience (w: Online/Offline – Between Text and Experience. Writing as a Lifestyle, Oxford University Press 2015); Korekta za pomocą literówki. Literatura w kontekście rozważań genologicznych („Er(r)go”, nr 32, 2016); Intermedia w procesie poznawania kultury przez uczniów z doświadczeniem migracji („Roczniki Humanistyczne”, t. 67, 2019); Narzędzia krytycznego myślenia na lekcji języka polskiego jako obcego w dobie edukacji zdalnej („Acta Universitatis Lodziensis. Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców”, t. 28, 2021).

Od 2011 żona Przemysława Chawrilskiego, matka Antoniego (ur. 2012) i Liliany (ur. 2014). BM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania