BOCKHORN CHRISTIAN, złotnik

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

CHRISTIAN BOCKHORN (1631 Gdańsk – pochowany 17 V 1696 (w wieku 65 lat) w kaplicy złotników pw. Św. Krzyża w kościele Najświętszej Marii Panny (NMP) Gdańsk), złotnik. Zawodu uczył się w Królewcu, skąd musiał dostarczyć pisemne poświadczenia swych nauk przed dopuszczeniem do wykonania pracy mistrzowskiej w Gdańsku w 1671 w warsztacie Petera Rödego II. 16 V 1671 otrzymał obywatelstwo Gdańska. 15 VI 1684 został wykluczony z cechu za fałszowanie jakości srebra.

Używał znaków warsztatowych w dwóch wariantach: wiązany monogram CBH w prostokącie o zaokrąglonych rogach oraz B/CH w trójliściu. Pozostawił dorobek obejmujący okazałe wyroby świeckie, typowe dla stylistyki barokowej: bogato zdobiony lekko trybowanym ornamentem liściastym i figurami dziecięcymi, stożkowaty kubek (Kunstgewerbemuseum w Berlinie), pozłacany dzban z pokrywką i puttami (Bruksela, kolekcja prywatna), częściowo złocony dzban liturgiczny z dużymi trybowanymi liśćmi, pomiędzy którymi trzy medaliony z wizerunkami aniołów i pokrywką z odlanym lwem (kolekcja prywatna), kufle z puttami i dekoracją kwiatową (znanych jest kilkanaście przykładów, między innymi naczynie przerobione na dzban liturgiczny, do 1945 przechowywane w kościele Bożego Ciała w Gdańsku), oraz mniej licznie zachowane srebra sakralne, wśród nich kielich (Puck).

Po raz pierwszy żonaty z nieznanego imienia wybranką (pochowana 5 V 1688 w wieku 63 lat w kościele NMP w grobie nr 382). Drugą żoną była poślubiona 15 VIII 1688 tamże Catharina (pochowana 1 III 1696 w wieku 33 lat wraz z mężem), córka Eliasa Ewerta. Brak wiadomości o jego potomstwie. Zob. też złotnictwo. AFRBibliografia:
Księga przyjęć do prawa miejskiego w Gdańsku 1536–1814, wyd. Andrzej Groth, Ewa Łączyńska-Bartoszek, Dariusz Kaczor, Gdańsk 2019, t. VI, s. 49.
Czihak Eugen von, Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen, Leipzig 1908, s. 64.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania