BAUMGART KONRAD, drukarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jedna ze strony pracy Agenda, sive Exsequiale sacramentorum z 1499 wydrukowanej przez Konrada Baumgarta

KONRAD BAUMGART (Baumgarten; około 1470 – po 1514), pierwszy poświadczony w Gdańsku drukarz. Być może pochodził z regionu Frankonii lub Wirtembergii. Należał do wędrownych drukarzy, do Gdańska przybył około 1495 z Magdeburga bądź Lubeki. W 1498 założył w Gdańsku pierwszą oficynę typograficzną (jak na stosunki pomorskie dosyć późno; drukarstwo i drukarnie). Pozostała po niej do czasów obecnych pochodząca 1499 Agenda sive…, książka liturgiczna wydana sumptem kanonika wileńskiego Marcina z Radomia.

Ocenia się, że wykonał w Gdańsku cztery publikacje o łącznej objętości 57 arkuszy. Wydał również w Gdańsku podręcznik do nauki języka łacińskiego Ars minor Aeliusa Donata (gramatyka rzymska z IV wieku; wydawnictwo zachowane fragmentarycznie), list odpustowy przeciw ekspansji tureckiej oraz książeczkę do modlitwy. Poza drukiem wykonał także oprawy tych dzieł. Przed 1500 opuścił Gdańsk, przenosząc się do Ołomuńca, następnie pracował we Wrocławiu i Frankfurcie nad Odrą (gdzie został drukarzem uniwersyteckim). Ostatnia o nim wzmianka pochodzi z 1514. PP

Bibliografia:
Baumgarten Konrad, w: Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, tom 4: Pomorze, opr. Alodia Kawecka-Gryczowa oraz Krystyna Korotajowa, Wrocław-Warszawa-Kraków 1962, s. 36-41 [tam dalsza bibliografia].
Nowak Zbigniew, Baumgart Konrad, w: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, t. 1, Gdańsk 1992, s. 67.
Nowak Zbigniew, Początki sztuki drukarskiej na Pomorzu w XV wieku, Gdańsk 1976.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania