BARYŁKO MIECZYSŁAW, artysta malarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Mieczysław Baryłko Martwa natura, 1996

MIECZYSŁAW BARYŁKO (29 VII 1923 Siedlce – 19 XII 2002 Sopot), artysta malarz, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Gdańsku ( Akademia Sztuk Pięknych). Ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie oraz (w czasie II wojny światowej) Liceum Budowy Maszyn w Szkole Wawelberga i Rotwanda w Warszawie. Aresztowany 20 I 1943, więziony na Pawiaku, przebywał w obozach koncentracyjnych w Auschwitz, Groß Rosen i Flossenburgu.

Po uwolnieniu przez wojska amerykańskie osiadł w Elblągu, pracował w Fabryce Wyrobów Metalowych. Od 1946 w Gdańsku, studiował w PWSSP. Dyplom uzyskał w 1953 w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. W latach 1950–1973 pracownik macierzystej uczelni, wykładał na Wydziale Malarstwa. W latach 1956–1958 i 1968–1969 prezes Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków i członek Głównego Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków.

Brał udział w pracach przy rekonstrukcji fasad kamienic przy ul. Długiej 72 (wykonał medaliony z popiersiami aktorów: Alojzego Ziółkowskiego, Heleny Modrzejewskiej i Wojciecha Bogusławskiego) i 80 (dekoracja sgraffitowa fasady) oraz Długim Targu 6 (współudział w wykonaniu dekoracji sgraffitowej fasady) i 19 (zob. hotel Gdańsk Radisson Blu) (współudział w dekoracji malarskiej fasady). W pierwszym etapie swojej twórczości skłaniał się ku realizmowi socjalistycznemu, lata 50. XX wieku to poszukiwania geometryczne i nawiązania do abstrakcji, w 1962 przystąpił do ogólnopolskiej Grupy Malarzy Realistów. Z drugiej strony realizował założenia sztuki moralizatorskiej, poruszając problemy natury etycznej. W latach 90. XX wieku powrócił do typowych tematów martwej natury, pejzażu i portretu.

Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, uczestniczył też w wielu zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Warszawie i Szczecinie, w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, jak również w licznych kolekcjach prywatnych.

Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznakami „Zasłużony Działacz Kultury” i „Za zasługi dla Gdańska”. Od 1950 mąż Eleonory z domu Jagaciak (6 I 1925 Grodzisk Wielkopolski – 29 IX 2016 Sopot), absolwentki PWSSP (1954), malarki, graficzki, pedagoga. Pochowani na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. KP

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania