ZŁOTKOWSKI ZDZISŁAW, działacz opozycji demokratycznej

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 08:08, 27 lip 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zdzisław Złotkowski, lata 80. XX wieku

ZDZISŁAW ZŁOTKOWSKI (ur. 16 IX 1940 Biała Podlaska), działacz opozycji demokratycznej. Syn Stanisława, zamordowanego w obozie w Mauthausen, i Heleny. W Gdańsku z rodziną od 1946, mieszkał początkowo przy ul. Chłodnej (na Dolnym Mieście), następnie w Gdańsku-Wisłoujściu. Ukończył Szkołę Podstawową nr 19 w Gdańsku-Nowym Porcie i w 1957 zawodową szkołę mechaniczną przy ul. Sobieskiego. Po ukończeniu edukacji pracował w Gdańskiej Stoczni Remontowej (GSR), początkowo w rurowni, po półtora roku na Wydziale Mechanicznym M–3. Od 1960 do 1962 odbył zasadnicza służbę wojskową w jednostce mechaników samochodowych w Grudziądzu, ukończył szkołę podoficerską. Po wyjściu do cywila wrócił do pracy w GSR.

Podczas wydarzeń Grudnia ’70 brał udział w protestach na ulicach Gdańska. W Czerwcu ’76 był uczestnikiem strajku popierającego protesty w Radomiu i Ursusie. Przyjaźnił się z Leonem Stobieckim, który wprowadził go w 1978 w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, m.in. kolportował pismo „Robotnik Wybrzeża” i inne opozycyjne wydawnictwa. Podczas wydarzeń Sierpnia ’80 był współorganizatorem strajku w GSR; wszedł do dwudziesto-, a po poszerzeniu – do osiemdziesięcioosobowego komitetu strajkowego. Został łącznikiem ze Stocznią Gdańską. 16 sierpnia był przed Salą BHP w czasie, kiedy strajkujący finalizowali porozumienie z dyrektorem Klemensem Gniechem. Wdał się o to w sprzeczkę z Lechem Wałęsą, następnie wrócił GSR i przy pomocy Andrzeja Machalińskiego, zatrzymując uzgodnione już porozumienie dyrekcji ze stoczniowcami, doprowadził do kontynuacji strajku.

Od września 1980 organizował w GSR struktury NSZZ „Solidarność”, w październiku zastąpił Jerzego Sikorskiego w Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego (MKZ) w Gdańsku, był odpowiedzialny za drukarnie i kolportaż. W lipcu 1981 był delegatem na I Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Gdańskiego „Solidarność”, bez sukcesu kandydował na stanowisko przewodniczącego, 20 tego miesiąca wybrany został do Prezydium Zarządu Regionu. We wrześniu 1981 był delegatem na Pierwszy Krajowy Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w gdańskiej hali „Olivia”. Jako osoba odpowiedzialna za sprawy drukarni związkowej brał udział w spacyfikowaniu akcji protestacyjnej pracujących tam drukarzy – głównie byłych działaczy WZZ Wybrzeża. Był członkiem delegacji NSZZ „Solidarność” zaproszonej do Francji przez tamtejszą konfederację związkową. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 XII 1981 zatrzymany w Pruszczu Gdańskim i internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, na wolności od 30 IV 1982.

W marcu 1982 zwolniony został z pracy w GSR, do 1989 pozostawał bez stałego zatrudnienia. Zaangażował się w działania o charakterze konspiracyjnym, do 1989 działał w Tajnej Komisji Zakładowej „Solidarność”, m.in. wydawał jej pismo „Informator”. Brał udział w akcjach Konfederacji Polski Niepodległej Leszka Moczulskiego na terenie Gdańska, pomagał przy emisjach podziemnego Radia „Solidarność” w Gdańsku, działał w komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy. Podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Gdańsku prewencyjnie zatrzymany w areszcie od 10 do 12 VI 1987. W czasie strajków w Stoczni Gdańskiej w maju i sierpniu 1988 był koordynatorem pomocy żywnościowej dla strajkujących.

Od 1989 był kierownikiem administracyjnym Zarządu Regionu i Komisji Krajowej „Solidarność” w Gdańsku. Od 2005 na emeryturze. W tym też roku (2005) z Władysławem Dobrowolskim opublikował monografię „Solidarność” Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J. Piłsudskiego. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016). ArKa









Bibliografia:
Archiwum Gdańskiej Stoczni Remontowej, akta osobowe.
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, relacja złożona Zenonowi Kwoce w 2008; akta paszportowe, akta SO „Klan”.
Dobrowolski Władysław, Złotkowski Zdzisław, Solidarność Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J. Piłsudskiego, Gdańsk 2005.
Kazański Arkadiusz, Województwo gdańskie, w: „Trzynastego grudnia roku pamiętnego…”. Internowani w stanie wojennym z powodów politycznych z województw bydgoskiego, elbląskiego, gdańskiego, słupskiego, toruńskiego i włocławskiego, red. Igor Hałagida, Bydgoszcz–Gdańsk 2011.
Kazański Arkadiusz, Złotkowski Zdzisław, https://encysol.pl/es/encyklopedia/biogramy/19737,Zlotkowski-Zdzislaw.html?search=96001.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania