WYSTAWA DOROBKU GOSPODARKI ROLNEJ I SPOŻYWCZEJ PROWINCJI PRUSY ZACHODNIE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

XIX WYSTAWA DOROBKU GOSPODARKI ROLNEJ I SPOŻYWCZEJ PROWINCJI PRUSY ZACHODNIE (Landwirtschaftliche Ausstellung Danzig), Gdańsk 10–14 VI 1904. Zorganizowana przez władze prowincji Prusy Zachodnie, Izbę Rolniczą Prowincji (Westpreußische Landwirtschaftskammer) oraz rolnicze związki i towarzystwa branżowe.

Tereny wystawiennicze były zlokalizowane na niezabudowanym jeszcze wówczas terenie części Wrzeszcza, wzdłuż obecnej al. Hallera, od ul. Klinicznej do ul. Reja. Na terenie prawie 3 ha zbudowano kilkadziesiąt drewnianych pawilonów, w których prezentowane były okazy hodowlane: konie cugowe i robocze, bydło mleczne i rzeźne, świnie, kozy, owce, drób oraz maszyny i urządzenia rolnicze. Ze względu na czas wystawy w mniejszym stopniu prezentowano dorobek gospodarstw specjalizujących się w uprawie zbóż, ziemniaków, buraków, warzyw i owoców.

Brały w niej udział duże gospodarstwa i majątki z terenu całej prowincji, specjalizujące się w hodowli poszczególnych rodzajów zwierząt. Do prezentacji okazów w centralnym punkcie terenów wystawowych został zbudowany wybieg z trybunami dla widzów. Część pawilonów była przeznaczona dla producentów maszyn rolniczych, lokomobili parowych i silników do napędu maszyn, dla wytwórców nawozów sztucznych, środków ochrony roślin i hodowców zwierząt. Wystawcami były między innymi firmy niemieckie: Gebrüder Avenarius z Berlina, Carrett Smith & Co. z Berlina, wytwórnia silników gazowych i spalinowych do napędu maszyn Gasmotoren-Fabrik Deutz z Kolonii, zakład maszyn rolniczych Augusta Ventzkiego (1855–1922) z Grudziądza, oraz gdańskie wytwórnie ( przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe) Alfreda Paula Muscate (1844–1905), Hodam und Ressler, Paul Heinrich Ressler (1847 – po roku 1917), handlu maszynami rolniczymi Witt und Svendsen.

Swoje pawilony mieli właściciele gorzelni spirytusu i wytwórni gatunkowych wódek, w tym zakłady braci Ottona i Maxa Winkelhausenów ze Starogardu Gdańskiego. Prezentowane były wyroby licznych żuławskich i pomorskich zakładów przetwórstwa mleczarskiego, mięsnego i rybnego. Ze względu na duże zagrożenie pożarowe na terenie wystawy znajdował się stały posterunek miejskiej straży pożarnej ze sprzętem i zapasem wody czerpanej z pobliskiego potoku Strzyża. Oficjalnego otwarcia wystawy 10 czerwca dokonał w obecności władz prowincji, wystawców i zaproszonych gości nadburmistrz Gdańska Heinrich Ehlers. Wystawa była czynna od 11 czerwca, przez cały dzień. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania