SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA ODDZIAŁ TRÓJMIASTO, pismo

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 16:45, 6 lut 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pierwszy numer pisma „Solidarność Walcząca”, 12 IV 1985
Ostatni numer pisma „Solidarność Walcząca”, z 23 VII 1990

„SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA” (ODDZIAŁ TRÓJMIASTO), gdańskie pismo opozycyjne wydawane w podziemiu w latach 1985–1989 i oficjalnie w 1990. Jego twórcami byli działacze organizacji Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto Andrzej Kołodziej i Ewa Kubasiewicz. W skład redakcji wchodzili także: Stanisław Kowalski, Magdalena Czachor, Marek Czachor, Barbara Mielewczyk, Zbigniew Mielewczyk i Andrzej Leszczyński. Drukiem zajmowali się: Jerzy Kanikuła, Jacek Parzych, Roman Zwiercan i Piotr Komorowski. Pierwszy numer ukazał się w kwietniu 1985.

Na łamach pisma zamieszczano głównie informacje z regionu, kraju i świata, a także wywiady, oświadczenia i komunikaty Solidarności Walczącej. Pismo kolportowano na terenie Trójmiasta i Wrocławia, a następnie wysyłano do innych miast. Było wydawane jako miesięcznik – do końca 1989 ukazało się 59 numerów o różnej objętości (od 2 do 12 stron), w formacie A4 lub A5. Początkowo drukowano je na powielaczu, następnie na sitodruku, a w późniejszym okresie na offsecie (od 1988). Nakład pisma wahał się od 2000 do 10 000 egzemplarzy.

Niezależnie od stałego cyklu wydawniczego opublikowano kilka nienumerowanych wydań specjalnych, jak np. anglojęzyczny numer opublikowany z myślą o zagranicznych dziennikarzach podczas wizyty prezydenta USA George’a Busha w Polsce w lipcu 1989 (nr 54). Na uwagę zasługiwał fakt, że w tamtym czasie w pracy redakcyjnej zaczęto wykorzystywać komputery ZX Spectrum i Amstrad, a także dość nowoczesne oprogramowanie komputerowe. Od I 1990 pismo wydawano legalnie jako tygodnik. Do końca lipca 1990, kiedy to zakończono jego wydawanie, w sumie ukazało się 85 numerów. PB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania