ROSKOWIŃSKI RAFAŁ, artysta malarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zieleniak z banerem Rafała Roskowińskiego
Rafał Roskowiński Jan Paweł II i Lech Wałęsa, Zaspa, ul. Dywizjonu 303, 33A
Rafał Roskowiński Tukany, Zaspa, ul. Bajana 3

RAFAŁ ROSKOWIŃSKI (ur. 25 XI 1966 Radom), artysta malarz, pionier sztuki murali w Polsce. W 1990 ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dyplom w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego. Od 1994 jako rezydent Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku rozpoczął realizację malowideł na ścianach budynków Stoczni Gdańskiej. W 1995 założył Pracownię Murales.

Podczas obchodów 1000-lecia Gdańska organizował Międzynarodowy Festiwal Malarstwa Monumentalnego. Jedenastoma wielkimi malowidłami jego i przyjaciół ozdobione zostały budynki osiedla Młyniec na Zaspie ( Festiwal Malarstwa Monumentalnego „Monumental Art”). Od 1998 realizuje murale w Warszawie i okolicach, między innymi w 2000 mural w Radzyminie upamiętniający bitwę warszawską. W 2008 zaprojektował wielki baner upamiętniający 20-lecie upadku komunizmu w Europie, który zawieszono na budynku gdańskiego Zieleniaka. W 2009 wygrał ogólnopolski konkurs na projekt i realizację malowidła o tematyce powstańczej na murze stadionu Polonii Warszawa.

W 2009 z Jackiem Zdybelem założył Gdańsku Szkołę Muralu. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Gdańska „Splendor Gedanensis”. Oprócz malarstwa ściennego i grafiki plakatowej, zajmuje się grafiką komiksową. TOR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania