RADTKE PAUL OTTO

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 17:38, 19 maj 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Paul Otto Radtke, 1927
Witryna sklepu Paula Radtke przy Wollwebergasse 11 (ul. Tkacka), 1930
Reklama firmy Paul Radtke
Karta z katalogu reklamowego firmy

PAUL OTTO RADTKE (11 X 1874 Jastrowie, Pomorze – 17 V 1941 Gdańsk), kuśnierz. Syn burmistrza Jastrowia Augusta Radtke. Zawodu kuśnierza uczył się w Szczecinie, w pracowniach niemieckich oraz w Londynie.

W 1902 roku przy finansowej pomocy ojca założył w Gdańsku sklep i warsztat kuśnierski, na parterze kamienicy przy ul. Wollwebergasse 11 (ul. Tkacka), w której zamieszkał w wynajmowanym mieszkaniu. Początkowo sprzedawał także kapelusze własnej produkcji. Od 1910 właściciel tej kamienicy, w 1914 roku był właścicielem także sąsiedniej, pod nr 12. Po połączeniu parterów obu kamienic powstał od frontu reprezentacyjny salon sprzedaży, z warsztatem na zapleczu, na piętrze i w oficynie. Po 1920 roku był to najbardziej znany i renomowany ale i najdroższy gdański dom mody branży futrzarsko-skórzanej.

Wydawał katalogi aktualnych modeli swojej firmy. Od 1919 roku do śmierci był mistrzem gdańskiego cechu kuśnierzy. Od 1921 roku mieszkał w eleganckiej kamienicy przy Nordpromenade 4 (ul. 3 Maja). Żonaty był z Elwirą Puhlmann, miał zamężne córki Charotte Solten i Ursulę Baumann (jedna z nich mieszkała w Monachium). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania