POMNIK KINDERTRANSPORTÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 21:12, 8 cze 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik Kindertransportów

POMNIK KINDERTRANSPORTÓW, odsłonięty 6 V 2009 przed Dworcem Głównym. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii, organizowane przez społeczność żydowską przed II wojną światową z terenów opanowanych przez nazistów. Wykonany z brązu na betonowo-granitowym cokole, autorstwa urodzonego w Gdańsku Franka Meislera, uczestnika ostatniego z transportów 25 VIII 1939.

Przedstawia pięcioro dzieci w różnym wieku (trzy dziewczynki i dwóch chłopców), stojących z bagażami na peronie, tuż przed odjazdem pociągu. Na cokole umieszczono fragment szyn kolejowych i tabliczki z nazwami miast, z których wywieziono dzieci. Między 3 V a 25 VIII 1939 wyjechały z Gdańska cztery kindertransporty, dzięki którym uratowano 130 dzieci. Do 1 IX 1939 dotarło na Liverpool Street Station w Londynie około 10 000 dzieci z Berlina, Monachium, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Wiednia, Pragi, Wrocławia, Królewca i Gdańska. Pomniki „Pociągi życia, pociągi śmierci” stoją także w Londynie (odsłonięty 2006), Berlinie (2008), Rotterdamie (2011) i Hamburgu (2015). Dzieci z gdańskiego pomnika to te same postaci, które wysiadają z wagonu na Liverpool Street Station w Londynie.

W czerwcu 2017 pomnik uszkodzono, częściowo wyrwana z postumentu figura chłopca musiał zostać poddać naprawie. W związku z planowanymi pracami modernizacyjnymi budynku Dworca Głównego i jego otoczenia, z obawy przed uszkodzeniem, figury i pozostałe elementy 1 IX 2019 zdemontowano. Po zakończeniu zasadniczego remontu, na nowym cokole 7 VI 2023 rozpoczęto ponowny montaż pomnika, ponownie odsłoniętego 12 tego miesiąca. JMY

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania