METODYŚCI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Początek budowy kaplicy metodystów przy Nätlergasse 1 (ul. Igielnicka), około 1908
Kaplica metodystów widziana (po prawej, z wieżami) z wieży kościoła św. Katarzyny, 1935
Kaplica metodystów, 1946
Kaplica metodystów, widok od ul. Stolarskiej, 2014

METODYŚCI. Nurt chrześcijański wyłoniony w XVIII wieku z kościoła anglikańskiego, cechujący się rygoryzmem i skrupulatnością w wykonywaniu obowiązków religijnych. Na obszarze obecnej Polski pierwsze gminy powstały w końcu XIX wieku: na Pomorzu i na Śląsku (Wrocław, Cieszyn). Główne centra wyznawców (oceniane na ponad 40 mln) znajdują się w Wielkiej Brytanii i USA.

Po pozyskaniu grupy gdańszczan utworzyli w 1895 gdańską gminę. Weszła w skład wschodnioniemieckiej prowincji Die Nordostdeutsche Konferenz der Bischöflichen Methodistenkirche (Północnowschodnioniemiecka Konferencja Biskupiego Kościoła Metodystów). Z uzyskanych od niej funduszy zbudowana została kaplica z mieszkaniem dla pastora i pensjonatem dla części wyznawców. Zarejestrowana jako Das Immanuel-Gemeindehaus Baugesellschaft der Bischöflichen Methodistischen Kirche GmbH Berlin (Dom Wspólnoty Emanuela Biskupiego Kościoła Metodystycznego Spółka z o.o. Berlin). Czteropiętrowa kaplica powstała w 1910 roku przy Nätlergasse 1 (ul. Igielnicka), na rogu St. Katharinenkirchenstieg (ul. Katarzynki); zbudowana była w stylu gotyku neoanglikańskiego, wzniesiona z czerwonej, licowanej cegły, z frontalną ścianą po bokach z wieżyczkami zwieńczonymi krzyżami. Projekt opracował architekt Höse z Kassel, realizacją zajął się gdański mistrz budowlany, architekt Ernst Reichenberg (1866–1930). Kaplica poświęcona 25 IX 1910.

Pastorami gminy byli: w roku 1908 Heinrich Holzschuher, w 1914 Ernst Voigt, w latach 1921–1927 Jürgen Rasmussen, w 1928 Albert Grässle, 1935–1945 Franz Steffen. Po roku 1920 gmina gdańska weszła w skład polskiej prowincji tego Kościoła, przenosząc się w 1927 roku do Północnej Konferencji Niemiec.

W marcu 1945 kaplica została częściowo zniszczona, nieodbudowana. Parcela, która na mocy orzeczenia Międzykościelnej Komisji Regulacyjnej z 2007, powróciła rok później do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego RP, zajęta jest przez zaplecze firmy piekarniczo-cukierniczej Pellowski i dom mieszkalny (w którym na parterze, od strony ul. Stolarskiej, do 2014 działała Filia nr 13 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej).

Po 1945 dotychczasowa gmina gdańska przestała istnieć z powodu przesiedlenia większości jej członków do Niemiec. W tym samym czasie powstała w Gdańsku nowa, nieliczna polska gmina Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, z domem modlitwy przy ul. Pniewskiego 8. Gmina bierze udział wraz z innymi gdańskimi wyznaniami w corocznych Tygodniach Modlitw o Jedność Chrześcijan. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania