MANSKIRSCH FRANZ JOSEPH, artysta plastyk

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 18:49, 13 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Franz Joseph Manskirsch i Heinrich Joseph Schütz, Widok ogrodu w Kew (Anglia), 1813

FRANZ JOSEPH MANSKIRSCH (6 X 1768 Ehrenbreitstein, Nadrenia – 16 III 1830 Gdańsk), artysta plastyk. Pochodził z rodziny artystów, był wnukiem malarza Jakoba (zm. 1766), synem malarza krajobrazów Reinharda Bernharda Gottfrieda (1736–1817), którego obraz Eichenwald mit ländlicher Durchsicht pokazano na gdańskiej wystawie dzieł sztuki w 1821, a pod zmienionym tytułem Waldige Landschaft – na wystawie w 1829.

Zawodu uczył się u ojca i stryja Petera Josepha (1742–1809), zwanego Blumenmaler (malarz kwiatów). Od 1790 działał w Nadrenii, od 1793 w Anglii, w latach 1805–1806 przebywał na dworze cesarzowej Josephiny w Aachen (Akwizgran). W 1819 miał indywidualną wystawę w Royal Academy w Londynie. Od 1822 był profesorem w Königliche Kunst- und Handwerksschule (Królewska Szkoła Sztuk Pięknych i Rzemiosła Artystycznego) w Gdańsku, kierowanej przez Johanna Adama Breysiga.

Tak jak ojciec, specjalizował się w malarstwie pejzażowym, malował także olejne i akwarelowe portrety. Na wystawie dzieł sztuki w 1829 roku w Gdańsku pokazano kilka jego prac, obecnie większość nie jest znana; portrety: barona płk. Carla Friedricha von Kraffta, w latach 1817–1830 dowódcy I pułku huzarów (Leibhusaren-Regiment Nr. 1) w Gdańsku, brytyjskiego premiera George’a Canninga (1770–1827) i gdańskiego lekarza Johanna Gottfrieda Kleefelda, obecnie w zbiorach Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej, pejzaże: Ansicht des Siebengebürges am Rhein von der Landseite, Ansicht von Vallendar am Rhein, Landschaft mit Vieh, Chepstow Castle in Wales, Schlacht von Waterloo, szkice do obrazu z londyńskiej galerii, Ansicht von Oliva, Blick auf Fahrwasser, Ansicht von Frankfurth a. Mein, Ansicht der neuen Bibliotheck und der Mainbrücke zu Frankfurt. Obrazy z nadreńskimi, angielskimi i francuskimi krajobrazami znajdują się dziś w muzeach niemieckich i angielskich, pojawiają się też często na aukcjach dzieł sztuki w Anglii: akwatinta A Ruin near Bastia in Corsica, obrazy olejne Weite Landschaft mit Blick auf Schloss Chepstow, Discussion dans Le Sous-bois, Wooded Landscape, View im St. Jamess Park of Buckingham House.

W zbiorach Muzeum Narodowego znajduje się jeden z jego nadreńskich pejzaży. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania