LANDMESSER FRIEDRICH, proboszcz kościoła św. Mikołaja

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 20:45, 4 maj 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Friedrich Landmesser

FRIEDRICH LANDMESSER (10 IV 1810 Tuchola koło Chojnic – 5 I 1891 Gdańsk), ksiądz katolicki, proboszcz kościoła św. Mikołaja. Po uzyskaniu matury w gimnazjum w Chojnicach, studiował teologię katolicką we Wrocławiu i seminarium duchownym w Pelplinie, gdzie 14 III 1833 otrzymał święcenia kapłańskie. Wikary w parafiach w Człuchowie, Tczewie i w Gdańsku, w kościele św. Józefa.

Od 1838 administrator, od 7 V 1840 (do śmierci, przez 52 lata) pierwszy (hierarchicznie) proboszcz kościoła św. Mikołaja. Współorganizator akcji zbierania funduszy na założenie w Gdańsku katolickiego szpitala Najświętszej Marii Panny przy Schleusengasse 8/10 (ul. Kieturakisa). Po jego powstaniu w latach 1853–1891 prezes rady nadzorczej szpitala. Po ks. Stanisławie Kostce Rosołkiewiczu wieloletni dziekan gdański. W 1860 wybudował od strony Junkergasse (ul. Pańska) przylegającą do kościoła św. Mikołaja plebanię.

W latach 1881–1884 poseł do Reichstagu z ramienia okręgu wyborczego Danzig 2 i Deutsche Zentrumspartei (Niemieckiej Partii Centrum, zwanej Katolicką Partią Centrum). Z okazji 50-lecia probostwa (1890) wykonano dla niego w stylu neogotyckim złotą monstrancję wieżyczkową, znajdującą się w skarbcu kościoła św. Mikołaja. Redagował pismo „Katholisches Wochenblatt”, autor m.in. Katholisches Gebet- und Gesangbuch zum Gebrauche bei dem öffentlichen Gottesdienste (Katolicki modlitewnik i śpiewnik do użytku publicznego, Danzig 1865). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania