KREWETKA, bar, sklep

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 17:11, 13 mar 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Cinema City Krewetka, 2021

KREWETKA, Stare Miasto, ul. Elżbietańska 10. Bar rybny i sklep Zakładów Rybnych w Gdańsku, które otwarto 14 VI 1969 w części pomieszczeń dawnej siedziby dziennika „Danziger Vorposten”, zbudowanej w 1938. Przejął pomieszczenia po działającej tu wcześniej kawiarni i barze „Express”. Wnętrze zaprojektowały architektki Ewa Galińska i Janina Rybicka.

Bar oferował m.in. (po raz pierwszy w Gdańsku) paluszki rybne i krewetki (przygotowane do konsumpcji: opiekane w cieście, galarecie, majonezie – w 1970 sprzedawano do 500 kg miesięcznie, świeżych nie sprzedawano), z serwowanych zup dwie były obowiązkowo rybne. W sprzedaży w sąsiadującym z barem sklepie znajdowały się ryby w galarecie, sałatki rybne, konserwy i ryby wędzone. Szybko stało się „miejscem kultowym” gdańszczan. W chwili otwarcia przewidywano wydawanie dziennie 450 posiłków obiadowych, już po kilku miesiącach wydawano ich około 1200.

„Tytułowe” krewetki w pierwszym okresie dostarczano ze Szczecina od firm „Gryf” i „Odra”. Po ustaniu dostaw zastąpiono je w 1973 kalmarami. W tym samym roku lokal wyremontowano i zmieniono wystrój: wysokie barowe stołki zastąpiono stolikami. W 1976 bar rozpowszechniał potrawy z nieznanych wcześniej w gastronomii trójmiejskiej ryb z Oceanu Indyjskiego i Antarktyki (nototenia, kergulena, saurida), jako jedyna placówka w Polsce oferowała kotlety z kryla (tzw. krewetki antarktycznej).

W połowie lat 80. XX wieku czyniono (bezskutecznie) starania o powiększenie baru o sąsiedni lokal Miejskiego Przedsiębiorstwa Gdańsk-Tourist, by uruchomić restaurację rybną. W chwili największego powodzenia zatrudniano 30 osób. W początkach 1989 gruntownie wyremontowano i unowocześniono zaplecze, do sprzedaży wprowadzono kalmary. W tym jednak roku ze sprzedaży zniknęła większość ryb dalekomorskich, dominować zaczęły potrawy ze śledzi i ryb słodkowodnych.

W 1990 był to już jedyny w Trójmieście punkt serwowania dań z ryb (upadły gdyńska „Aloza” i gdańska (we Wrzeszczu, Grunwaldzka, w miejsce dawnej Słowiańskiej, otwartej w połowie l. 70., zamknięta 9 XII 1985) restauracja „Pirania”, zmieniona przed 1988 na butik). W tym roku władze Gdańska wymówiły jednak (z terminem do końca roku, następnie przedłużanym) dzierżawę Gdańskim Zakładom Rybnym, planując w kooperacji ze spółkami francuskimi SPIE (Société parisienne pour l'industrie électrique) Batignolles i Accor (w ramach spółki Novotel Gdańsk Centrum) budowę w tym miejscu obiektu biurowo-usługowego (spółka ta miała inwestować też w rozbudowie lotniska w Rębiechowie). Z końcem 1992 planów poniechano z braku zgody Skarbu Państwa na zagraniczne gwarancje kredytowe.

12 XII 1995 obiekt przekazano w wieczyste posiadanie (na 99 lat), wraz z hotelem Monopol i okolicznymi gruntami, firmie AGIB Euro-Invest z Sopotu, której jedynym udziałowcem jest AGIB AG z Bielefeldu (Nadrenia Północna–Westfalia). Bar ostatecznie zamknięty w 1998, dał nazwę otwartemu 17 I 2002 Cinema City Krewetka, zbudowanemu mniej więcej w tym samym miejscu. W 2004 w Gdańskiej Galerii Fotografii ( Muzeum Narodowe) prezentowano dwucyklową wystawę Krewetka bar. Studium Fotografii Artystycznej.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania