KONTRASTY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KONTRASTY, poetycko-plastyczna grupa studencka, utworzona w czerwcu 1956 roku przy wydawanym w Gdańsku dwutygodniku „studentów i młodej inteligencji” – „Kontrasty”; pierwsza grupa tego typu powstała w Gdańsku na fali przemian społeczno-politycznych 1956 roku. Obok Mieczysława Czychowskiego jej założycielami byli Kiejstut Bereźnicki i Edward Stachura, którzy wówczas debiutowali, oraz Bronisław Bukowski. Debiutowali na tych łamach również Bolesław Fac i Mirosław Stecewicz, redaktorem naczelnym była Izabella Trojanowska.

W manifeście ogłoszonym w 5. numerze „Kontrastów” odżegnywali się od tworzenia programu poetyckiego, stawiając sobie za cel eksponowanie kontrastów, aby w ten sposób uczynić świat bardziej przejrzystym i prostym dla każdego człowieka. Uważa się, że taka deklaracja dotycząca własnej twórczości była zapowiedzią nowego rozumienia funkcji estetycznych i społecznych poezji, która mogła być zwulgaryzowana w treści, ale precyzyjna w formie.

Grupa istniała krótko, jej znaczenie polega w dużej mierze na uświadomieniu istniejących od niedawna możliwości, pionierstwie w autonomicznym organizowaniu się młodych twórców. Grupa zakończyła działalność wraz z zamknięciem dwutygodnika „Kontrasty” w grudniu 1956 roku. Po tej dacie jej członkowie pojawiali się jeszcze na łamach kolejnego gdańskiego periodyku – „Uwagi”, gdzie publikowali indywidualnie do końca 1957 roku (czyli do zamknięcia tego pisma). AFL

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania