KLUB LITERACKI ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 22:11, 4 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

KLUB LITERACKI ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH (ZLP), klub działający w latach 1972–1976 pod auspicjami i w lokalu związkowym Gdańskiego Oddziału ZLP, oddanym Oddziałowi do użytku w kamienicy przy ul. Mariackiej 50/52. O funkcjonowaniu Klubu decydować miała Rada Programowa Klubu w składzie: (w pierwszej kadencji) Lech Bądkowski (przewodniczący), Kazimierz Radowicz, Jacek Kotlica i Maria Boduszyńska-Borowikowa; (w drugiej kadencji) Edmund Puzdrowski (przewodniczący), J.W. Rosiński, Andrzej Twerdochlib, Zbigniew Żakiewicz; w sprawach gospodarczych decyzje podejmować miał Stanisław Goszczurny z ramienia Zarządu Oddziału.

Klub miał być miejscem spotkań pisarzy, dającym im możliwość swobodnej rozmowy, organizowania spotkań towarzyskich i imprez wewnątrzzwiązkowych. Udostępniano także Klub członkom Koła Młodych oraz osobom spoza środowiska literatów (stowarzyszenia twórcze i przedstawiciele kultury z terenu województwa) za okazaniem kart wstępu. Zgodnie z zadaniami wyznaczonymi w Regulaminie Klub prowadził działalność kulturalną, głównie przez organizowanie spotkań autorskich i dyskusyjnych. Zapraszano redaktorów czasopism literackich, pisarzy i twórców zarówno spoza Gdańska, jak i z lokalnego środowiska.

Mimo że taka forma działalności była aprobowana przez większość pisarzy, to po kilkunastomiesięcznej działalności pojawiły się kłopoty związane z finansowaniem przedsięwzięcia. Koszty związane z zapraszaniem gości przerastały możliwości finansowe Rady Klubu, tym bardziej że opłata przekazywana za użytkowanie lokalu przez Gdańskie Zakłady Gastronomiczne (GZG) musiała być zgodnie z przepisami przekazywana do Zarządu Głównego ZLP w Warszawie i nie mogła być przeznaczona ani w całości, ani nawet w części bezpośrednio na działalność Klubu. Dodatkowo ceny w kawiarni lokalu związkowego, prowadzonego w ajencji przez GZG, szybko okazały się zbyt wygórowane dla literatów, którzy coraz częściej unikali tego miejsca. Te trudności oraz zmniejszająca się frekwencja ostatecznie doprowadziły Radę w drugiej kadencji do decyzji, by zawiesić działalność klubową przy ul. Mariackiej i przenieść spotkania z czytelnikami do klubu U Wydawcy, kierowanego przez Zbigniewa Jankowskiego. Z końcem roku 1976, po przeniesieniu spotkań autorskich do klubu U Wydawcy i rezygnacji ówczesnego przewodniczącego Edmunda Puzdrowskiego, ostatecznie wygasł żywot Klubu w kawiarni Literacka przy ul. Mariackiej. AFL

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania