KATKE ANASTAZY, lekarz

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 14:50, 1 paź 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ANASTAZY KATKE (5 XII 1853 Konradswalde (Koniecwałd), powiat Sztum – 20 VIII 1928 Gdańsk-Oliwa), lekarz. Uczył się w progimnazjum w Collegium Marianum w Pelplinie, następnie w gimnazjum w Chełmnie. Należał do tajnego koła filomatów Towarzystwo Tomasza Zana. Po maturze w 1877 studiował medycynę na uniwersytecie w Greifswaldzie, dyplom lekarski uzyskał w 1881. Następnie do śmierci pracował w Gdańsku-Oliwie.

Był członkiem gdańskich i toruńskich organizacji polskich. Wspierał swoimi składkami fundusze przeznaczone na kształcenie niezamożnej młodzieży. Prowadził też działalność oświatową wśród ludności kaszubskiej, docierając do niej z pogadankami, polskimi książkami, gazetami i modlitewnikami.

Żonaty był z Honoratą Korczak Zwierzchowską (1860–1942), po 1920 współorganizatorką Towarzystwa Polek w Gdańsku-Oliwie. Córka Helena Jankowiak była nauczycielką w Gimnazjum Polskim, syn Kazimierz był podpułkownikiem Wojska Polskiego, zginął w 1940 w rosyjskim obozie w Starobielsku. MrGl

Bibliografia

B. Hajduk, Katke Anastazy, w: Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, t. 2, Gdańsk 1994, s. 369–370 (tu źródła i literatura przedmiotu)

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania