JACOBSEN EMIL, przedsiębiorca

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

EMIL JACOBSEN (3 VII 1836 Gdańsk – 11 II 1911 Berlin), przedsiębiorca. Syn gdańskiego menonity Gustava Alberta Jacobsena. Od 1858 studiował farmację i chemię, początkowo we Wrocławiu, od 1862 w Berlinie, gdzie w 1864 uzyskał dyplom doktorski. Pracę zawodową rozpoczął w Grüne Apotheke w Wedding, jednej z dzielnic Berlina. Przez wiele lat wraz z poznanym we Wrocławiu bawarskim przedsiębiorcą Ernstem Christianem Scheringiem (1824–1889) byli właścicielami dużej fabryki chemiczno-farmaceutycznej w Berlinie-Wedding – weszła ona w skład koncernu farmaceutycznego Schering AG, założonego przez Richarda Scheringa (1859–1942), syna wspólnika, i działającego do dziś pod zmienioną nazwą. Wydawał także specjalistyczne czasopismo „Chemisch-technisches Repertorium”), ukazujące się w latach 1862–1901. Ponadto posiadał liczne patenty.

Był autorem wielu artykułów w czasopismach naukowych. Zajmował się również poezją i historią sztuki. W 1880 założył w Berlinie Allgemeine Deutsche Reimverein (Stowarzyszenie Niemieckich Rymotwórców). Wydał Moderne Kunst und Überkunst in unmodernem Lichte (1908). Zgromadził duży zbiór literatury na temat okultyzmu i spirytyzmu, który wraz z całą biblioteką, liczącą dwa tysiące tomów, przekazał do Państwowej Biblioteki w Berlinie (Staatsbibliothek zu Berlin).

Od 1900 mieszkał w willi w dzielnicy Wittenau, zaprojektowanej przez architekta Brunona Schmitza (1858–1916). Miał dwie córki: Betty Commickau i Emmę Krause, obie zamężne. Został pochowany na cmentarzu w Berlinie-Charlottenburgu.

W 2011 w Bargfeld wydano jego zapiski pamiętnikarskie (Zur Geschichte meines Tegeler Besitzthumes). Jego imieniem nazwano jedną z ulic dzielnicy Berlina-Wittenau (Jacobsenweg) oraz miasteczka Marne w Szlezwiku-Holsztynie (Emil-Jacobsen-Straße). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania