GRUPA LOTOS

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 17:34, 27 wrz 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Grupa Lotos
Rafineria Gdańska

GRUPA LOTOS, spółka akcyjna z siedzibą w Gdańsku, koncern naftowy, którego podstawową działalnością było poszukiwanie i wydobycie węglowodorów, pogłębiony przerób ropy naftowej oraz handel produktami naftowymi. Grupa była producentem i dostawcą między innymi benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, oleju napędowego do celów opałowych (lekki olej opałowy), paliwa lotniczego oraz ciężkiego oleju opałowego. Koncern specjalizuje się także w produkcji i sprzedaży olejów smarowych i asfaltów.

2 VI 2003 Rafineria Gdańska SA została przekształcona w Grupę LOTOS SA, przyjmując nazwę marki swoich najbardziej znanych produktów – rodziny olejów LOTOS. Rozpoczął się proces budowy i konsolidacji Grupy Kapitałowej LOTOS obejmującej rafinerię w Gdańsku, rafinerie południowe w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle, firmę poszukiwawczo-wydobywczą Petrobaltic i wiele spółek powiązanych kapitałowo z Grupą LOTOS jako podmiotem dominującym. Głównym akcjonariuszem Grupy jest Skarb Państwa (53,19%). 9 VI 2005 GL zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od 2005 wchodzi w skład indeksu WIG 20. W 2011 przychody Grupy LOTOS przekroczyły 27,2 mld złotych (skonsolidowane przychody grupy kapitałowej ponad 29,2 mld zł). W Grupie LOTOS zatrudnionych było 1300 pracowników (w całej grupie kapitałowej ponad 5000).

Poprzez spółkę LOTOS Petrobaltic, Grupa LOTOS była jedyną polską firmą prowadzącą działalność wydobywczą w obrębie polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Koncesje LOTOS Petrobaltic na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin na Morzu Bałtyckim obejmują siedem obszarów o łącznej powierzchni ponad 7100 km², leżących we wschodniej części polskiego obszaru morskiego. Spółka LOTOS Petrobaltic prowadziła działalność operacyjną w Polsce, na Litwie, w Norwegii. Dzięki spółce LOTOS Geonafta ma dostęp do lądowych złóż węglowodorów na terytorium Litwy. Spółka LOTOS Norge posiada osiem koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej na Morzu Północnym i Norweskim. W trzech z nich była operatorem, tzn. firmą wiodącą. Udział Grupy Kapitałowej LOTOS w krajowym rynku paliw w 2011 wynosił 33,5%. W sprzedaży detalicznej paliw w Polsce 7,6%. Całkowita sprzedaż przekroczyła 10 mln ton. Pod marką LOTOS funkcjonuje, zarządzana przez spółkę LOTOS Paliwa, ogólnopolska sieć około 370 stacji paliw. Za jej pośrednictwem koncern oferował produkty i usługi w segmencie stacji premium, w którym działają także stacje autostradowe, oraz od 2011 w segmencie ekonomicznym – sieć LOTOS Optima. Spółka LOTOS Oil była liderem w branży olejów silnikowych z ponad 30% udziałem w rynku. Przedmiotem działalności LOTOS Oil jest produkcja i dystrybucja środków smarnych: olejów samochodowych, przemysłowych i smarów, olejów bazowych, a także kosmetyków i chemii samochodowej. Spółka LOTOS Asfalt była jeden z czołowych dostawców asfaltu w Europie oraz liderem w sprzedaży najbardziej zaawansowanych technologicznie asfaltów modyfikowanych MODBIT na rynku krajowym. Swoją działalność koncentrowala na produkcji i handlu asfaltami drogowymi, asfaltami przemysłowymi, emulsjami i specyfikami asfaltowymi.

W 2011 sfinalizowano realizację Programu 10+, którego celem było zwiększenie potencjału przerobu ropy w gdańskiej rafinerii do 10,5 mln ton rocznie. Była to największa inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 (jej wartość to około 1,43 mld euro). Dzięki zakończeniu inwestycji zrealizowanych w ramach Programu 10+ przerób ropy naftowej w 2011 wyniósł 9,2 mln ton – najwyższy poziom w historii funkcjonowania gdańskiej rafinerii. Grupa LOTOS była strategicznym sponsorem klubów i działań sportowych oraz partnerem przedsięwzięć kulturalno-społecznych, szczególnie na terenie Pomorza. Z jej wsparcia korzystali organizatorzy wielu imprez sportowych, w tym między innymi sopockiego konkursu „Tyczka na molo” czy Biegu św. Dominika. Grupa LOTOS bardzo mocno angażowała się we wspieranie polskiego narciarstwa, tworząc program szkolenia młodych skoczków narciarskich, sponsoruje też rozwój sportów motorowych. Rajd LOTOS Baltic Cup jest jedną z rund samochodowych Mistrzostw Polski. Kierowcy zespołu LOTOS Dynamic Rally Team startpwali w mistrzostwach Polski oraz w mistrzostwach świata samochodów produkcyjnych. Grupa LOTOS sponsorowala klub żużlowy LOTOS Wybrzeże Gdańsk. Uczestniczyła także w programach społecznych i edukacyjnych polegających między innymi. na fundowaniu stypendiów, akcjach edukacyjnych promujących bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym. 1 VIII 2022 stała się częścią Grupy ORLEN. RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania