GRIMSMANN WILHELM KRYSTIAN, drukarz, dziennikarz, działacz gdańskiej Polonii

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wilhelm Grimsmann
Wilhelm Grimsmann z żoną i dziećmi
Wilhelm Grimsmann (z prawej) i Władysław Cieszyński w „Gazecie Gdańskiej”

WILHELM KRYSTIAN GRIMSMANN (8 XI 1883 Eddelak, Szlezwik-Holsztyn – 22 III 1940 Stutthof), drukarz, dziennikarz, działacz polonijny. Syn szewca Petera i Józefy z domu Kozłowskiej. Po śmierci ojca od 1887 roku z matką mieszkał w Gnieźnie, gdzie ukończył szkołę powszechną i podjął naukę drukarstwa. W roku 1903 powołany do służby wojskowej, skierowany do Gdańska, pozostał w nim na stałe.

Działał w gdańskich organizacjach polonijnych (między innymi Towarzystwie Śpiewaczym „Lutnia”, Towarzystwie Ludowym „Jedność”, w Towarzystwie Młodzieży Kupieckiej, którego w roku 1908 był współzałożycielem). W 1904 roku podjął pracę w „Gazecie Gdańskiej”, początkowo jako zecer, od lipca 1912 jako etatowy pracownik. W okresie II Wolnego Miasta Gdańska w latach 1921–1939 redaktor działu lokalnego „Gazety Gdańskiej” oraz redaktor odpowiedzialny za niemiecką mutację pisma „Deutsche Morgenausgabe. Gazeta i Dziennik Gdański”. Współpracował z redakcjami innych polskich pism wydawanych w Gdańsku. Sześciokrotnie stawał przed sądem gdańskim za rzekome znieważenie władz senackich przez polskie pisma. Był członkiem wielu organizacji grupujących gdańską Polonię, między innymi współzałożyciel w 1919 roku chóru Moniuszko i w 1923 Macierzy Szkolnej.

Przed wybuchem II wojny światowej wyjechał z Gdańska do Warszawy. W grudniu 1939 powrócił do Gdańska, aresztowany w początkach 1940, rozstrzelany w obozie Stutthof wraz z jednym z synów, Zygmuntem, absolwentem Gimnazjum Polskiego, pracownikiem Poczty Polskiej w Gdańsku, 1 IX 1939 więzionym w Victoriaschule, pracującym przy porządkowaniu terenu walk na Westerplatte i osadzonym w obozie Stutthof. Żona Anna z Mrozewskich zginęła 28 III 1943 w Ravensbrück. MA

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania