FREITAG RUDOLF, artysta plastyk

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Rudolf Freitag
Freitag rzeźbiący popiersie Heweliusza w klasztorze pofranciszkańskim, obraz Wilhelma Augusta Stryowskiego, 1861–1862

RUDOLF FREITAG (26 II 1805 Wrocław – 19 V 1890 Gdańsk), artysta plastyk. Zawodu uczył się w latach 1825–1839 w Niemczech i we Włoszech, gdzie był uczniem Bertela Thorvaldsena. Wykonał wówczas serię odlewów gipsowych rzeźb antycznych, eksponowanych później w Gdańsku. Przez kilka lat porządkował zabytki i oprowadzał zwiedzających po ruinach w Pompejach.
<br/ Od 14 VI 1844 w Gdańsku profesor Szkoły Sztuk Pięknych (po roku 1873 Szkoły Sztuk i Rzemiosł Artystycznych). Początkowo posiadał pracownię rzeźbiarską i mieszkał w pałacu gubernatora przy Długich Ogrodach, od 1848 w nieczynnych pomieszczeniach dawnego klasztoru franciszkanów, gdzie zamieszkał i prezentował swoje odlewy gipsowe rzeźb oraz zbierane przedmioty kamieniarki i dawnego rzemiosła gdańskiego. Istotnie przyczynił się do utworzenia w 1872 roku Muzeum Miejskiego, którego kustoszem był do śmierci. Pod koniec życia mieszkał przy Holzgasse (ul. Kładki).

Autor popiersia Augusta, syna poety Johanna Wolfganga Goethego (1831), pomnika malborskiego burmistrza z okresu wojny trzynastoletniej Bartłomieja Kreczemera-Blumego (odsłoniętego w Malborku w 1860 roku), gipsowego projektu popiersia Jana Heweliusza (niezrealizowanego), nagrobków (niezachowanych) z gdańskich cmentarzy. Swoje prace rzeźbiarskie od 1845 pokazywał na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Członek tego towarzystwa oraz powołanego przez siebie wraz z Johannem C. Schultzem w roku 1856 Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Starodawnych Budowli i Zabytków Sztuki Gdańska. Zmarł w czasie pracy nad kopiami posągów ze zwieńczenia Wielkiej Zbrojowni. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania