Encyklopedia Gdańska:O Encyklopedia Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Redakcja techniczna (dyskusja | edycje) z dnia 11:54, 15 lip 2011

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Encyklopedia logo mini.jpg

O Encyklopedii Gdańskiej

Encyklopedia Gdańska jest wielkim przedsięwzięciem edytorskim i naukowym, które prezentować będzie czytelnikowi wszechstronny i syntetyczny obraz Gdańska w formie rozległego kompendium.

Dla gdańszczan szczególną inspiracją do wydania tego przełomowego dzieła, jest fakt, że w Gdańsku w 1687 roku ukazała się niezwykle obszerna monografia Gdańska autorstwa Reinholda Curicke - Opis historii miasta Gdańska. To znakomite dzieło w ówczesnych czasach było odpowiednikiem przygotowywanej do wydania Encyklopedii Gdańskiej.

Pod auspicjami wydawcy - Fundacji Gdańskiej zespół wybitnych autorów, ekspertów i specjalistów zajmujących się problematyką gdańską, podjął się zadania opracowania Encyklopedii Gdańskiej, która obejmie ogółem od 3,5 do 4 tysięcy haseł poświeconych naszemu miastu. Koordynatorami prac są prof. dr hab. Błażej Śliwiński, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Jarosław Mykowski. Zakończenie prac nad Encyklopedią Gdańską planowane jest na początku, zaś jej publikacja pod koniec 2011 r.

Dotychczas przygotowanych zostało około 3 tysięcy haseł i opracowań tematycznych. Do grona ich autorów należą nie tylko profesorowie gdańskich i trójmiejskich uczelni, ale także przedstawiciele innych liczących się ośrodków naukowych. Warto podkreślić, że zdecydowana większość haseł powstała w wyniku badań specjalnie podjętych przez autorów na potrzeby Encyklopedii. Zespół autorski stara się unikać bezpośrednich ocen ludzi i faktów, koncentrując się na tym, co wywarło lub wywiera wpływ na miasto i jego mieszkańców, było lub jest z nim kojarzone.

Jednym z fundamentów, a zarazem wyróżników Encyklopedii Gdańskiej będzie bogata ikonografia oraz towarzysząca jej oprawa graficzna, nad której przygotowaniem pieczę sprawuje zespół prof. Janusza Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Fundacja Gdańska, oprócz wydania drukiem, planuje również przygotowanie wersji elektronicznej Encyklopedii Gdańskiej.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania