DROSZYŃSKA-TAURÉN STANISŁAWA MARIA TAINA, śpiewaczka operowa

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 12:25, 7 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

STANISŁAWA MARIA TAINA DROSZYŃSKA-TAURÉN (30 XI 1923 Gdańsk – 8 VIII 2018 Przyjaźń, powiat kartuski), śpiewaczka operowa. Córka Leona Droszyńskiego i Elfriedy Klary Friederiki Neubauer (17 XI 1899 Nowa Kiszewa – 12 V 1959 Gdańsk), siostra Heleny Czesławy Droszyńskiej-Babickiej. Była uczennicą Gimnazjum Polskiego i Szkoły Handlowej. W czasie II wojny światowej pracowała kolejno jako pomoc domowa, kreślarz, czeladnik ślusarski w Stoczni Schichaua.

Po wojnie, od 1945 do 1950, była sekretarką w V Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. W latach 1950–1961 występowała w Operze Bałtyckiej, najpierw jako artystka chóru, od 1952 – po ukończeniu Średniej Szkoły Muzycznej we Wrzeszczu w klasie śpiewu Barbary Iglikowskiej – jako solistka, śpiewając między innymi w operach Stanisława Moniuszki (Zofia i Halka w Halce, Zuzia w Verbum nobile), Wolfganga Amadeusza Mozarta (Zuzanna w Weselu Figara, Zerlina w Don Giovannim), Giuseppe Verdiego (Oskar w Balu maskowym), Tadeusza Szeligowskiego (Dworka w Krakatuku), Eugena d’Alberta (Antonia w Nizinach), Juliusza Mejtusa (Helena Nikołajewna w Młodej Gwardii).

Po poślubieniu dyplomaty fińskiego Leonida (Leo) Tauréna (6 XI 1921 – 27 III 1977 Helsinki) w 1961 towarzyszyła mu na placówkach w Bagdadzie i Tel Awiwie. Po śmierci męża zamieszkała w Helsinkach; od 2016 ponownie w Gdańsku. Zmarła w Domu Seniora w Przyjaźni, pochowano ją w rodzinnym grobie na cmentarzu w Oliwie. JMM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania