BUDYNEK BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Budynek Bank Krajowy Prowincji Prusy Zachodnie (po lewej) w trakcie budowy, 1904–1905
Bank Krajowy Prowincji Prusy Zachodnie, około 1910
Budynek Banku Gospodarki Żywnościowej, 2009, widok ze Złotej Bramy

BUDYNEK BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ, wcześniej siedziba Provinzial-Landschaftsgebäude und Landschaftliche Bank der Provinz Westpreußen (Bank Krajowy Prowincji Prusy Zachodnie), przy ul. Bogusławskiego (do roku 1945: An der Reitbahn), w północno-wschodnim narożniku kwartału zlokalizowanego na południe od Bramy Wyżynnej oraz zespołu Katowni i Wieży Więziennej, na miejscu zlikwidowanego wału obronnego i niewielkich kamienic przylegających do fortyfikacji, obok budynku Banku Rzeszy ( budynek Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego).

Wybudowany w latach 1904–1905 według projektu pracującego w gdańskiej dyrekcji ziemskiej krajowego radcy budowlanego Fritza Tiburtiusa. Projekty elewacji zostały wyłonione w konkursie architektonicznym, w którym oceniano 144 zgłoszone projekty. Zwyciężył projekt architekta Curta Hempela z Drezna (projektanta także między innymi fasady budynku Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku i willi przy Steffensweg 18 (ul. Batorego) dla Felixa Bergera). Budynek składał się z dwóch skrzydeł: wschodniego, wychodzącego na Reitbahn (ul. Bogusławskiego), i północnego, od strony Kohlenmarkt (Targ Węglowy). Główne wejście umieszczono w narożniku blisko Złotej Bramy, wejście do biur znalazło się od wschodniej strony. Na parterze, w lewej części budynku, umieszczone zostały urzędy prowincjonalne, po prawej stronie siedziba banku. Na piętrach znajdowały się mieszkania służbowe dla urzędników administracji prowincji. Budynek wzniesiono, wykorzystując formy architektury gotyckiej o włoskiej proweniencji, naroże z wejściem głównym zostało zaakcentowane masywną wieżą, a elewacje boczne zwieńczono schodkowymi szczytami przeprutymi okulusami. Niektóre motywy dekoracji rzeźbiarskich nawiązywały do dekoracji Wielkiej Zbrojowni.

W 1945 roku zniszczeniu uległ dach narożnej wieży, hełm wieżyczki i szczyty. Nie odtworzono elementów zwieńczenia, zamiast wysokiego hełmu wieżyczki nad zachodnim wejściem dodano hełm o nowożytnym kształcie. WS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania