ŻUKOWSKI STANISŁAW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 17:51, 19 mar 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Stanisław Żukowski, Panorama Miasta, 1945
Stanisław Żukowski, Kościół św. Bartłomieja, 1946
Stanisław Żukowski, Wnętrze kościoła Najświętszej Marii Panny, 1946
Stanisław Żukowski, Nad Motławą, 1948
Stanisław Żukowski, Gdańskie kamieniczki, 1963

STANISŁAW ŻUKOWSKI (20 III 1911 Kudronk, Wileńszczyzna – 13 IV 1983 Gdańsk), artysta plastyk. Sztuki plastyczne studiował na Wydziale Sztuk Pięknych uniwersytetu w Wilnie w pracowni grafiki profesora Jerzego Hoppena (1891–1969), edukację uzupełniał w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u profesora Edmunda Bartłomiejczyka (1895–1950). Tam też rozpoczął działalność artystyczną. We wrześniu 1939 roku walczył w stopniu podporucznika na froncie, następnie przebywał w niemieckim oflagu w Woldenbergu (Dobiegniew, Pomorze Zachodnie).

Od 1945 roku w Gdańsku, referent w miejskim Wydziale Kultury. Zajmował się ratowaniem gdańskich zabytków (utworzył 11 lapidariów gromadzących odnalezione w gruzach rzeźby z gdańskich budynków), działał jako organizator życia plastycznego w mieście. Preferował tematykę gdańską (tworzył min. rysunki zniszczonego miasta) i marynistyczną. Wraz z innymi osiadłymi na Wybrzeżu wileńskim kolegami Bolesławem Rogińskim i Stanisławem Roliczem dokumentował w szkicach i rysunkach zniszczenia Gdańska; prace te pokazano 17 VII 1946 roku na pierwszej po II wojnie światowej wystawie plastycznej w Gdańsku: Zabytki Starego Gdańska w sali ówczesnego Teatru Miejskiego (obecny budynek Miejskiego Teatru „Miniatura”) przy al. Grunwaldzkiej 16.

W latach późniejszych niektóre rysunki i grafiki wykonał w formie obrazów olejnych. Jeden z nich, ukazujący zniszczenia Wielkiej Sieni Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej, wisi obecnie właśnie w Wielkiej Sieni. Specjalizował się w pracach graficznych, był uczestnikiem wystaw gdańskich i ogólnopolskich, wystawiał w NRD, RFN, Czechosłowacji, Szwajcarii, Holandii, na Węgrzech, w Szwecji, ZSRR, Kanadzie. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się obecnie w zbiorach wielu muzeów.

W latach 1960–1970 był pracownikiem Muzeum Zamkowego w Malborku i współorganizatorem odbywających się tam „Triennale Grafiki Krajów Nadbałtyckich”. W okresie 1970–1977 prowadził doświadczalną pracownię grafiki Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Piwnej 27. Posiadał pracownię przy ul. Uphagena we Wrzeszczu. W 1956 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania