CYMANOWSKI JAN, ksiądz, administrator diecezji gdańskiej

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

JAN CYMANOWSKI (15 VIII 1888 Głupczyn, powiat Złotów – 6 II 1965 Gdańsk), ksiądz. Syn nauczyciela Ignacego Cymanowskiego. W latach 1901–1910 uczeń gimnazjum w Chojnicach. Kleryk seminarium duchownego w Pelplinie, gdzie 29 III 1914 uzyskał święcenia kapłańskie. Wikary w Czersku i Gdańsku, w kościele św. Brygidy, przez rok student Technische Hochschule Danzig. W latach 1916–1918 kapelan wojskowy w Grudziądzu.

Po I wojnie światowej wikary w parafiach diecezji chełmińskiej na Pomorzu i w Gdańsku (w Czersku, Grudziądzu, Lubawie, Działdowie, Turowie, Kleszczewie, Dąbrówce, Pszczółkach). Związany z kulturą niemiecką, nie brał udziału w pracach gdańskich organizacji polonijnych. 9 XI 1939 został proboszczem parafii i kościoła św. Franciszka. Po roku 1945 kapłan w powiecie starogardzkim, w 1948 administrator parafii w Brętowie ( kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy), jednocześnie radca gdańskiej Kurii Biskupiej. Od 1949 roku do śmierci ponownie rządca kościoła św. Franciszka. Ukończył jego odbudowę ze zniszczeń wojennych.

Po pozbawieniu przez władze państwowe ks. Andrzeja Wronki funkcji administratora diecezji gdańskiej wybrany 26 I 1951 przez radę administracyjną diecezji infułatem i wikariuszem kapitulnym pełniącym obowiązki ordynariusza (wcześniej władze państwowe odrzuciły kandydatury ks. Leona Kossaka-Główczewskiego i Kazimierza Mirynowskiego). Posiadał część uprawnień przysługujących biskupowi. Prawnie zatwierdzony 1 II 1951 przez prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zarządzał diecezją gdańską do 7 XII 1956, zastąpiony od 8 XII 1956 na fali odwilży popaździernikowej przez nominata papieskiego, bp. Edmunda Nowickiego.

Przeprowadził Kościół gdański przez trudny okres dominacji stalinizmu w Polsce, kontynuując odbudowę gdańskich kościołów ze zniszczeń wojennych i chroniąc księży przed represjami władz. Powołany 8 XII 1964 przez papieża Jana XXIII do grona Szambelanów Papieskich. Pochowany na cmentarzu św. Franciszka ( cmentarze na Siedlcach). AD

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania