PAWILON SKLEPOWO-USŁUGOWY (przy ul. Kocurki)

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Ulica Kocurki, widok od strony kościoła św. Trójcy na kościół św. Piotra i Pawła, 1920, pawilon stanął po lewej stronie
Ulica Kocurki, widok od strony kościoła św. Trójcy na kościół św. Piotra i Pawła, 1945, fot. Kazimierz Lelewicz
Pawilon przy ul. Kocurki, widok od strony kościoła św. Piotra i Pawła około 1968

PAWILON SKLEPOWO-USŁUGOWY przy ul. Kocurki, Stare Przedmieście. Usytuowany prostopadle do budynków przy ul. Żabi Kruk nr 1–3, składa się z dwóch parterowych budynków (z wewnętrznym przejściem między nimi), połączonych opartymi na filarach podcieniami, przeszklony od strony południowej, około 1200 m² powierzchni, w tym 600 m² powierzchni użytkowej.

Zbudowany przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego według projektu z 1960, opracowanego przez Tadeusza Lepczaka i Daniela Olędzkiego. Budowę rozpoczęto 28 XI 1961, obiekt planowano oddać do użytku 22 VII 1963. Zakładano umieszczenie w nim ośmiu sklepów, drogerii, kwiaciarni, zakładu fotograficznego i publicznej toalety. W trakcie prac kilka razy zmieniano dokumentację, odchodząc od zamierzeń pierwotnych. Z uwagi na wykrycie podczas budowy podmokłego gruntu – konieczne było wykonanie w piwnicach (przeznaczonych na magazyny) żelbetowej wanny. Uroczyście oddany do użytku 7 IV 1964. W chwili otwarcia część pomieszczeń służyła jeszcze jako magazyny materiałów budowlanych wznoszonych obok bloków mieszkalnych.

W pierwszym okresie pełnej działalności mieścił sklep z artykułami spożywczymi typu SAM, sklep mięsno-wędliniarski, sklep z artykułami gospodarstwa domowego z dziewiarstwem (już w 1966 zastąpiony przez sklep elektrotechniczny), sklep rybny (z basenami na świeże ryby – szybko zlikwidowany), punkt sprzedaży napojów chłodzących (woda mineralna, piwo) oraz lodów, z ogródkiem, na końcu od strony wschodniej (od strony kościoła śś. Piotra i Pawła) umieszczono punkt naprawczy RTV. W 2008 budynek zachodni pawilonu przebudowano, zamurowano większość okien, przeznaczając go na sklep samoobsługowy.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania