NURZYŃSKI EUGENIUSZ, artysta fotografik, animator kultury
< Poprzednie | Następne > |
EUGENIUSZ NURZYŃSKI (ur. 21 XII 1953 Gdańsk), artysta fotografik, kulturoznawca, edukator fotograficzny, animator kultury. W 1984 roku ukończył Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie, uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu instruktora kulturalno-wychowawczego o specjalności fotografia i film, a w 1992 roku kulturoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego o specjalności filmoznawstwo.
W latach 1977–1981 był członkiem jazzowego zespołu Set, występując między innymi w klubach Artema, Trops, Wysepka i Żak. W 1983 roku podjął pracę jako instruktor kulturalno-oświatowy w gdańskim Klubie Garnizonowym, gdzie pracował aż do momentu jego likwidacji w 2010 roku, prowadząc między innymi warsztaty fotograficzne i organizując wystawy. Od 2010 roku pracuje jako wykładowca w Trójmiejskiej Szkole Fotografii w Gdyni.
Jego zainteresowania fotograficzne koncentrują się wokół fotografii reporterskiej i dokumentalnej, w szczególności o tematyce marynistycznej. Prace, oprócz waloru artystycznego, mają wartość historyczną i etnograficzną. Dokumentacja przemian kulturowych, którą prowadzi od 1980 roku, zaowocowała dziesięcioma dużymi cyklami fotograficznymi. Najważniejszym z nich jest cykl Rybacy z Orłowa (znajduje się w kolekcji Muzeum Miasta Gdyni), a pozostałe to: Stocznia Gdańska, Hel, Wyspa Spichrzów, Górki Zachodnie, Krajobraz po PGR-ach, Trzy Krainy, Górale z Chochołowa, Kurpie, Podlasie.
Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (od maja 1981), którego był prezesem przez trzy kadencje (1992–1995, 1997–1998 oraz 1999–2000); w lutym 1995 uzyskał status członka honorowego. Ponadto członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (od marca 2003), Związku Polskich Artystów Fotografików (od października 2006). Współzałożyciel Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej (maj 2003).
Laureat ponad 120 nagród i wyróżnień, z czego 99 za fotografie analogowe. Swoje zdjęcia prezentował na ponad 250 wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, w tym między innymi na wystawach pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Singapurze, Glasgow i Mâcon, a także w wielu czasopismach, między innymi w „Dzienniku Bałtyckim”, „Gazecie Wyborczej”, „Morzu”, „Pomeranii” i „Tygodniku Solidarność”. W maju 1995 roku wyróżniony przez Ministra Kultury odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Uzyskał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2015).
Żonaty z Elżbietą, technikiem-analitykiem. Ojciec Tomasza.