EICHHORN JOHANN CONRAD, pastor kościoła św. Katarzyny

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 19:15, 7 sie 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Strona tytułowa pracy Johanna Conrada Eichhorna, Beiträge zur Naturgeschichte der kleinsten Wassertiere
Jedna z tablic z dzieła Johanna Conrada Eichhorna, Beiträge zur Naturgeschichte der kleinsten Wassertiere

JOHANN CONRAD EICHHORN (6 II 1718 Gdańsk – 17 IX 1790 Gdańsk), pastor kościoła św. Katarzyny, przyrodnik. 1 IX 1729 zapisany do czwartej (drugiej) klasy gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, w latach 1741–1746 studiował teologię na uniwersytecie w Jenie. Od 1752 pastor w Ostrowitem (Osterwick) na Żuławach. Od 1754 diakon, od 1761 do śmierci pastor kościoła św. Katarzyny.

Pracował w Gimnazjum Akademickim. Prowadził badania z zakresu zoologii, zapoczątkował obserwację z pomocą mikroskopu życia pierwotniaków, zwłaszcza morskich (nazywał je najmniejszymi zwierzątkami wodnymi, których gołym okiem zobaczyć nie można), żyjących w wodach Zatoki Gdańskiej, zwłaszcza w okolicach stoczni gdańskich, także w fosach i w kanale Raduni. Członek Towarzystwa Przyrodniczego. Autor Beiträge zur Naturgeschichte der kleinsten Wassertiere (Przyczynki do historii naturalnej najmniejszych zwierząt wodnych, Danzig 1776, drugie wydanie Berlin 1781), z własnoręcznie wykonanymi rysunkami do tablic poglądowych (miedziorytów) i uzupełnienia–polemiki Zugabe zu meinen Beyträgen zur Natur-Geschichte der kleinsten Wasser-Thiere die mit keinem blossen Auge können gesehen werden, mit zwey neuentdeckten Wasser-Thieren nebst einer Vertheidigung gegen Herrn Johann Caspar Fueßly (Dodatek do mojego wkładu w historię naturalną najmniejszych zwierząt wodnych, których nie można zobaczyć gołym okiem, z dwoma nowo odkrytymi zwierzętami wodnymi wraz z obroną przed panem Johannem Casparem Fueßly, Danzig 1783). Pierwszą z prac podzielił na trzy części: wskazującą na miejsca występowania badanych „najmniejszych zwierząt wodnych”, w jaki sposób trzymać je w gabinecie i badać pod mikroskopem, oraz jak wyglądają i jak się poruszają.

Odkrytym organizmom nadawał wymyślone przez siebie nazwy w języku niemieckim. Precyzyjne obserwacje i dokładne rysunki przyniosły mu duże uznanie. Nie cytował literatury naukowej ani nie wysuwał naukowych wniosków, widząc w pierwotniakach przejaw najmniejszej formy życia ustanowionego przez Boga.

Żonaty był z Anną Luise z domu Meyer, ojciec trzech córek, w tym Johanny Caroliny, żony pastora Johanna Jacoba Plagi. MrGl









Bibliografia:
Księga wpisów uczniów Gimnazjum Gdańskiego 1580–1814, wyd. Zbigniew Nowak i Przemysław Szafran, Warszawa–Poznań 1974, s. 314.
Rhesa Ludwig, Kurzgefaßte Nachrichten von allen seit der Reformation an den evangelischen Kirchen in Westpreuszen angestellten Predigern, Königsberg 1834.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania