SCHREY CARL OTTO, przedsiębiorca, były patron gdańskiej ulicy

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 14:20, 6 lis 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Carl Otto Schrey
Willa Carla Schreya przy Jaśkowej Dolinie
Była willa Carla Ottona Schreya, 2022

CARL OTTO SCHREY (1853 Nadrenia – 23 V 1932 Bad Liebenstein w Turyngii), przedsiębiorca, były patron gdańskiej ulicy. Ukończył akademię techniczną (Gewerbeakademie) w Berlinie, doktor nauk technicznych, po 1920 doktor honoris causa macierzystej uczelni. Tajny radca. Od 1898 kierownik budowy, od 1899 pierwszy dyrektor Gdańskiej Fabryki Wagonów w Młyniskach. 9 X 1909 zorganizował obchody dziesięciolecia zakładu, wydając okolicznościową publikację. Do 1913 mieszkał w zbudowanej w 1899 według projektu architekta Ernsta Augusta Schadego willi przy Jäschkentaler Weg 10 (późniejszy numer 19; ul. Jaśkowa Dolina), obecnie wpisanej do rejestru zabytków.

1 X 1913 wyjechał z Gdańska do Berlina, gdzie został dyrektorem generalnym Północnoniemieckiego Związku Przedsiębiorstw Budowy Wagonów Kolejowych w Niemczech (Norddeutsche Wagenbau-Vereinigung), przekształconego potem w organizację ogólnoniemiecką (Verband Deutscher Waggonfabriken). Zarówno on, jak i kierowana przez niego firma odegrali ważną rolę w zapewnianiu w czasie I wojny światowej wojsku niemieckiemu potrzebnych środków transportowych.

Po I wojnie światowej między innymi przewodniczący Związku Producentów Wagonów Kolejowych (Eisenbahn-Wagenbau-Verband). Po 1920 emeryt. W 1923 za zasługi w budowaniu i remontowaniu taboru kolejowego podczas wojny został członkiem honorowym Deutsche Maschinentechnische Gesellschaft (Niemieckie Towarzystwo Techników Mechaników), do którego należał od 1893. Od 1939 jego imię (Otto-Schrey-Weg) nosiła ulica we Wrzeszczu, obecnie ul. Żywiecka. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania