DOM DZIECKA / KATOLICKI SIEROCINIEC DLA DZIEWCZĄT
< Poprzednie | Następne > |
DOM DZIECKA / KATOLICKI SIEROCINIEC DLA DZIEWCZĄT (Mädchenwaisenhaus), przy szpitalu Najświętszej Marii Panny na Dolnym Mieście. Powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Pań i Panien (Frauen und Jungfraukomitee), zawiązanego po epidemiach cholery z połowy XIX wieku, z przeznaczeniem dla osieroconych dziewcząt.
W grudniu 1861 roku Zarząd Szpitala NMP otrzymał zgodę na otwarcie sierocińca. Początkowo mieścił się on w czterech izbach nabytego w 1862 domu przy Schleusengasse 140 (ul. Kieturakisa). 1 I 1865 oddano do użytku pięć pokoi w sąsiednim, zakupionym budynku. Rosnące potrzeby spowodowały konieczność wybudowania nowego budynku. Wybudowany został obok budynku szpitalnego dzięki darowiźnie około 4.000 talarów uczynionej przez kupca gdańskiego Roberta Mehlmanna. Oddany do użytku 15 II 1867 roku przyjął 35 dziewcząt. Zamknięty 1 X 1877 na polecenie władz pruskich (restrykcje wobec Kościoła katolickiego w ramach Kulturkampfu), ponownie otwarty 15 XI 1888 dla 60 podopiecznych, dziewcząt i chłopców. W 1896 roku chłopców przeniesiono do wybudowanego dla nich budynku przy kościele św. Ignacego w Starych Szkotach, dla dziewcząt wybudowano obok szpitala, przy Bastion Bär (ul. Reduta Miś 3/4), nowy gmach z sypialniami, zapleczem sanitarnym i klasami do nauki zawodu, w tym krawieckiego, oddany do użytku 17 XII 1908 roku. Część wychowanek przyuczano do pracy w szpitalach.
Działał do października 1945 roku, do 2002 budynek wykorzystywany był przez Medyczne Studium Zawodowe im. PCK (Wydziały Higieny, Stomatologii i Pracowników Socjalnych), następnie opuszczony.