TARG RAKOWY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Widok spod Bramy Wyżynnej na pomnik cesarza Wilhelma I i Mały Błędnik oraz po lewej na zabudowę obecnej ul. Targ Rakowy, 1905
Targ Rakowy, siedziba banku Raiffeisena, 1922
Siedziba Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Targu Rakowym

TARG RAKOWY (1716 Sämischplatz, 1763 Krebsmarkt), obecny plac i ulica między: ul. Hucisko (od północy), Kanałem Raduni (od wschodu), Targiem Siennym (od południa) i linią kolejową (od zachodu); przez środek przepływa Kanał Raduni. Początkowo północno-wschodnia część dużego placu przed Bramą Wyżynną, przy ostatnim odcinku traktu wiodącego z zachodu (z kierunku Nowych Ogrodów), zbiegającego się przed głównym wjazdem w mury miasta Gdańska z traktami z południa (obszar obecnego Targu Siennego). Pierwotna nazwa Sämischplatz (pl. Zamszowy) pochodziła od foluszu (młyna do obróbki skór) nad Radunią, w 1763 północny odcinek zwano już Krebsmark (Targ Rakowy), od miejsca na którym handlowano rakami. Obie nazwy używane były do połowy XIX wieku.

Oprócz folusza od około 1584 roku funkcjonował tam Kunszt Wodny, mieszkali zaś głównie farbiarze i kapelusznicy. W 1896 zbudowano tu pierwszą w Gdańsku elektrownię (o mocy 1,7 MW) do obsługi gdańskich linii tramwajowych (zob. tramwaje). W latach 1914–1916 powstała przy nim siedziba banku Raiffeisena (nr 7/8) i związanej z nim firmy zajmująca się handlem produktami rolniczymi, po roku 1945 siedziba Dyrekcji Okręgu Poczty.

W 1945 ulica otrzymała nazwę Bojowców, 16 X 1953 Mieczysława Kalinowskiego (działacz komunistyczny, oficer, poległy 12 X 1943 w bitwie pod Lenino). Obecną nazwę przywrócono 25 IX 1990, rozciągając ją także na dawny zieleniec Mały Błędnik. Oprócz budynku Dyrekcji Okręgu Poczty znajduje się tam Biblioteka Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania